W dzisiejszym dniu odbyło się w naszej bibliotece, spotkanie Solnych Cyklistów, którego tematem było rozwijanie pamięci i trening dla umysłu, grając w gry logiczne. Mogliśmy spróbować swoich sił w takich grach jak: DOBBLE, MISTRZ SŁOWA czy 5 SEKUND. Ponadto szef cyklistów Pan dr Włodzimierz Kowalczyk zachęcił do zapoznania się ze stroną www na której można dowiedzieć się jak wykonać test rysunku zegara i czemu to służy.

https://pieknoumyslu.com/test-rysunku-zegara

Tekst & foto Adam, Barbara Maćkowiak


14.01.2019 – Na ratunek książkom – hasło spotkania.

Pierwszy dzień ferii w Bibliotece Publicznej w Kłodawie rozpoczął się wizytą dzieci ze Świetlicy Środowiskowej, które uczyły się „udzielania pierwszej pomocy” zniszczonym książkom. Po krótkim instruktażu, mali ratownicy z zapałem przystąpili do sklejania „pacjentów”. Dzieci zostały także przeszkolone w sposobie trzymania książek w trakcie czytania aby im nie wyrządzić krzywdy, czyli nie wyginać okładki, nie zaginać rogów. Książki mają swoje hasło – „kto mnie podarł i pochlapał, warto by mu dać po łapach”. Pod tym hasłem dzieci dostrzegły potrzebę poszanowania bibliotecznych zbiorów:

• Myj ręce przed czytaniem • Nie zaginaj rogów kartek

• Nie zwijaj książki w rulon

• Nie pisz po niej i nie rysuj

• Nie czytaj przy jedzeniu

• Chroń książki przed zwierzętami

• Nie dawaj młodszemu rodzeństwu, dla małych dzieci są książeczki a kartonowymi kartami.

Z poszkodowanymi książkami dzieci uwinęły się szybko. Dla relaksu pani dyrektor zaproponowała im zabawę w którą można się bawić w każdym miejscu i czasie: tworzenie nowych słów z podanego wyrazu. Bawiono się słowami: Toruń, komputer, książka i biblioteka.

Po wysiłku umysłowym jak przystało na książnicę, dzieci wysłuchały fragmentu książki Tomasza Trojanowskiego „Włochacz i obca cywilizacja”.

Tekst & foto: Barbara i Adam Maćkowiak


Dziś otrzymaliśmy dyplom od Krajowej Koordynatorki akcji NOC BIBLIOTEK. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i informujemy, że V edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w jesiennym terminie – 5 października.


 


Serdeczne życzenia radosnych Świąt w cieple rodziny, pięknie pachnącej choinki, zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku, /strong>

życzy swoim Czytelnikom i Sympatykom

Dyrektor i Pracownicy Biblioteki Publicznej w Kłodawie.


KONKURS RECYTATORSKI 13.12.2018

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”

W rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w 13.12.1981 r. w naszej bibliotece odbył się konkurs recytatorski - "Herbert Polsce zawsze wierny" W konkursie wzięło udział 10 uczestniczek (same dziewczyny), reprezentujące Szkoły Podstawowe: Nr 2 w Kłodawie, SP Przedecz, SP Korzecznik i SPSK Wólka Czepowa.

Jury w składzie Panie: Janina Roszkiewicz – przewodnicząca, Renata Banasiak i Elżbieta Dąbrowa, postanowiły nagrodzić:

I miejsce - Amelia Łuczak "Siódmy anioł" - SP Przedecz

II miejsce - Patrycja Więtczak "U wrót doliny" - SP Przedecz

II miejsce - Zofia Danielewicz "Wilki" - SP Nr 2 w Kłodawie

III miejsce - Aleksandra Stasiak "Ballada o tym, że nie giniemy" - SP Korzecznik

Wyróżnienie: Ismena Małolepsza "Przesłanie Pana Cogito" - SPSK Wólka Czepowa

GRATULUJEMY.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak


Zachować magię Świąt

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla większości Polaków to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, pełne pięknych tradycji. Wigilia to dzień, w którym dzieci ubierają choinkę, a po wypatrzeniu pierwszej gwiazdki, cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji poprzedzonej dzieleniem się opłatkiem. Aby nasza choinka w tym dniu wyglądała bardzo ładnie, stroimy ją w łańcuchy, światełka, cukierki i zawieszamy bombki.

I to właśnie ona była bohaterką konkursu plastycznego „Bombka choinkowa” - zorganizowanego przez naszą bibliotekę. Konkurs rozpisany był na trzy kategorie wiekowe: przedszkole, szkoła podstawowa klasy I – III, szkoła podstawowa klasy IV – VIII. Wpłynęło 190 prac z czego jury w składzie: Pan Paweł Rosiak – plastyk, dyr. GOK w Kłodawie, Barbara Maćkowiak, Katarzyna Klimańska postanowiło nagrodzić 25 prac. Laureaci otrzymali dyplomy oraz książki.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak


Spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej

Foto: Barbara Maćkowiak


W sobotę 8 września w całej Polsce czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Była to już VII edycja Narodowego Czytania. W Kłodawie czytano na Placu Wolności. Na przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, powieść była idealnym wyborem. Fragmenty książki, opowiadające o rosyjskich perypetiach Cezarego Baryki i jego matki w Baku oraz o szaleństwach i okrucieństwach rewolucji bolszewickiej czytali: Grzegorz Siwiński, Dorota Galus, Jadwiga Tyksińska, Ewa Ochędalska, Ewelina Siwińska, Dorota Sylwestrzak, Anna Michalak, Wiesława Wojciechowska, Jolanta Szadkowska.

Biblioteka organizator wydarzenia (współorganizatorzy: GOK Kłodawa, MDP w Kłodawie) posiada specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, którą można opieczętować egzemplarze "Przedwiośnia", przyniesione przez uczestników akcji do siedziby biblioteki.

Zapraszamy już za rok na VIII edycję Narodowego Czytania.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak


W dzisiejszym dniu (29.08.2018) naszą bibliotekę odwiedziły dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Kłodawie. Tym razem w kręgu zainteresowań nie były książki – tylko teatr. Bibliotekarka Pani Kasia Klimańska zapoznała dzieci z japońskim teatrzykiem obrazkowym „KAMISHIBAI”. Przeczytała Im legendę o „Skarbniku”, autorstwa Juliana Brudzewskiego, zilustrowaną przez Adama Wójcickiego. Po wysłuchaniu legendy, podopieczni świetlicy postanowili sami spróbować swoich sił i stworzyć własną bajkę, wzorując się na bajkach Jadwigi Hockuba „O tym, jak pluszowy zajączek szukał przyjaciela” i Ireny Słońskiej „Najlepszy ogon na świecie”. Stworzone bajki zaprezentowały Julka i Wiktoria.

Tekst: Adam Maćkowiak

Foto: Adam Maćkowiak & Gosia Cichomska


 


"Tarapaty" - nowy polski film przygodowy na Noc Bibliotek! Był także wyświetlany w naszej bibliotece!

Foto: Adam Maćkowiak


 

Dziękujemy za miłe spotkanie i życzenia.


Z okazji Dnia Bibliotek, który przypada na 8 maja Biblioteka Publiczna w Kłodawie gościła p. Arkadiusza Niemirskiego, dziennikarza, satyryka, autora powieści detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuatora serii „Pan Samochodzik i...”

Autor przedstawił pokrótce swoją biografię oraz drogę artystyczną – od założenia kabaretu, przez pracę w III Programie Polskiego Radia czy współpracę z magazynami muzycznymi do chwili obecnej.

Pisarz zadebiutował w 2000 roku przedstawiając swoją pierwszą powieść „Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 roku powstało 16-cie tomów kontynuacji serii „Pan Samochodzik…” autorstwa Pana Arkadiusza, od tej pory powstawały utwory oparte na twórczości własnej, kryminały i thrillery dla młodzieży i dorosłych, m. in. „Pojedynek detektywów”, „Zbrodnia prawie doskonała”, „Bożek Templariuszy”, ”Testament Bibliofila” czy napisana we współpracy z Igorem Zenonem Kuźmiakiem pozycja „Prowokator”.

Pisarz w końcowej części spotkania przekonywał młodzież, że warto mieć marzenia, cele w życiu czy pasję i nigdy z nich nie rezygnować.

Prelekcja poparta była pokazem multimedialnym oraz odpowiednią oprawą muzyczną. Prawie dwugodzinne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze z dużą dawką humoru i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów klas 6 z Zespołu Szkół nr 2 w Kłodawie, którzy byli obecni na spotkaniu.

Zwieńczeniem spotkania były niekończące się pytania, na które wyczerpująco autor odpowiedział. Uczestnicy spotkania mogli nabyć książki wraz z autografem autora.

Książki autorstwa p. Arkadiusza Niemierskiego już niebawem będą dostępne dla czytelników naszej Biblioteki.

Tekst: Magda Żurawik

Foto: Barbara & Adam Maćkowiakowie


W dniu 7 maja 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyło się spotkanie autorskie z panem Zbigniewem Kołbą, pochodzącym z Bolesławca koło Olkusza autorem takich książek jak ”Krioterapia. To warto wiedzieć” czy „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.

W spotkaniu brali udział uczniowie klas III wraz z opiekunami SPSK w Wólce Czepowej. Spotkanie z p. Zbigniewem poświęcone było książce „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, w której zawarte są wskazówki jak się uczyć, żeby się nauczyć, informacje ułożone są w formie ciekawych opowiadań o przygodach małego chłopca Piotrusia i jego rodziny, opatrzonych wymownymi ilustracjami, które nawiązują do przeżyć bohatera oraz mają pobudzić wrażliwość i wyobraźnię dziecka. Książka wskazuje również jak poprzez zabawę dziecko może nauczyć się korzystać z mapy i odnajdować poszukiwanych miejscowości na mapie. Książka „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” jest związana z miejscowościami, które łatwo zapamiętać, kojarzą się z nazwami zwierząt, ptaków czy drzew oraz mają ciekawą historię.

Pisarz opowiadał wiele ciekawych i pouczających anegdot. Zwrócił uwagę uczniów biorących udział w spotkaniu jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa odpowiednia ilość snu, jak determinowane jest zachowanie dzieci wynikające z nieodpowiedniej ilości i jakości nocnego wypoczynku, jak ważny jest wpływ właściwego odżywania na rozwój młodych organizmów. Podkreślił również jak ważna jest rola szkoły oraz konieczność zdobywania wiedzy, którą wykorzystujemy w codziennym życiu. Dzieci natomiast bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu zadając autorowi mnóstwo pytań i dociekając odpowiedzi.

Autor zachęcał uczniów do czytania książek i pogłębiania wiedzy nawiązując do motto książki „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”. Krótki wykład został nagrodzony brawami i dzieci z uśmiechem na ustach opuszczały budynek Biblioteki.

Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla młodych czytelników. Spotkanie zakończyło złożenie przez pisarza autografu wraz z dedykacją dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kłodawie.

Książka powiększyła nasz księgozbiór i czeka na głodnych wiedzy młodych czytelników.

Tekst: Magda Żurawik

Foto: Adam Maćkowiak

 


Udział naszej biblioteki w "Pikniku Patriotycznym" - wystawa książek "Od niepodległości do czasów dzisiejszych"

 

 

 

 

 

 

 


ROMAN PANKIEWICZ

W Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem p. Romanem Pankiewiczem - podróżnikiem, historykiem, pasjonatem. Z pochodzenia Krakowianin, absolwent szkoły hotelarskiej w Zakopanem. Pokochał wędrówki po szlakach górskich, które rozbudziły w nim chęć poznawania świata, a znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej pomogła w nawiązywaniu kontaktów z cudzoziemcami i mieszkańcami państw, które odwiedzał.. Dziesięcioletni pobyt za granicą stał się inspiracją do napisania tryptyku „Trzy żywioły” - „Matuszka Rosija”, „Niemcy”, „Islandia”. Powodem powstania jeszcze jednej publikacji „Polski żywioł”, omawianej na spotkaniu, jest nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jak mówi sam pisarz silna presja przyjaciół i znajomych.

Autor znany z nadzwyczajnej swobody wypowiedzi opowiadał o najciekawszych momentach naszej historii, o roli kościoła katolickiego, o zmieniającej się władzy i ustroju politycznym. Bardzo celnie ujął wszystkie te aspekty, które czynią nasz naród bardzo żywiołowym, nie oszczędzając również pewnych społecznych wad, jakimi są zazdrość, znieczulica czy brak szacunku dla środowiska.

Dzięki barwnej opowieści autora oraz prezentacji multimedialnej spotkanie stało się interesującą lekcją historii. Podczas prelekcji autor wcielił się również w postać Józefa Piłsudskiego, przedstawił najważniejsze fakty historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pisarz przybliżył sylwetki wielu wybitnych postaci, które miały wpływ na dzieje naszego państwa. Wspomniano również o patriotyzmie, odwadze polskiej armii na przestrzeni dziejów, a także o tym w jaki sposób wszyscy możemy zadbać o swoje najbliższe otoczenie.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy Kłodawa oraz uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie, którzy słuchali opowieści z ogromnym zainteresowaniem. Celem spotkania było pokazanie młodszemu pokoleniu wydarzeń historycznych i utrwalenie patriotyzmu w ich świadomości. Na zakończenie tej nadzwyczajnej lekcji historii autor podarował Bibliotece swoją najnowszą książkę. Niestety, było to już ostatnie spotkanie z Panem Romanem, ponieważ postanowił on przejść na emeryturę.

Spotkania z wybitnymi autorami są wspaniałą okazją, aby promować czytelnictwo, rozwijać pasje i zainteresowania młodych czytelników oraz zachęcać do sięgania po dobrą lekturę.

„Polski żywioł” wraz z dedykacją, prezent dla kłodawskich czytelników od Romana Pankiewicza znajduje się w zbiorze Biblioteki i jest dostępny dla czytelników.

Tekst: Magda Żurawik

Foto: Adam Maćkowiak


Przedszkolaki z SPSK w Wólce Czepowej z wizytą w naszej bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Adam Maćkowiak


LAUREACI KONKURSU NA „KARTKĘ WIELKANOCNĄ” ROK 2018

KATEGORIA

PRZEDSZKOLE: Aleksandra Wojciechowska, Zofia Krupińska, Julia Majkowska, Anastazja Roszkiewicz, Aleksandra Ziemniak, Julia Frydrych, Zuzanna Taczanowska, Iga Pietrzak, Lena Kalinowska, Agata Pecyna

SZKOŁA PODSTAWOWA: Wiktoria Przybysz, Mikołaj Marchlewski, Łucja Lewandowska, Nadia Szkudlarek, Igor Walczyński, Jakub Opas, Alan Bartczak, Jędrzej Brudnicki, Maja Sobczak

GIMNAZJUM: Daria Banasiak, Wiktoria Szkudlarek

DOROŚLI: Marek Młodziejewski, Joanna Szczukiecka, Elżbieta Stańczak

Foto: Adam Maćkowiak


 


Wycieczka klas pierwszych z SP Nr1 w Kłodawie, opiekun Pani Lidia Chrapkowska.

 

 

 

 

 

 

 


1 marca 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Biblioteka Publiczna w Kłodawie, gościła w swoich murach prof. Piotra Gołdyna, który promował trzecią część „Obrazków z dziejów oświaty w Wielkopolsce Wschodniej” swojego autorstwa. Książka zawiera tak jak poprzednie wydania, wydarzenia z kronik szkolnych prowadzonych w różnych okresach od dwudziestolecia międzywojennego i okresu wcześniejszego, po przez czasy II wojny światowej, czasy PRL do czasów nam bliższych.

Z tomu trzeciego w obrazku siedemdziesiątym drugim dowiemy się o harcerskiej akcji „Iskra 70” w Szkole Podstawowej nr 2 w Kłodawie. Celem akcji było uczczenie setnej rocznicy urodzin Włodzimierza Lenina, ukazanie epizodów z życia Wodza Rewolucji Październikowej. W akcji, która obejmowała różne konkursy (czytelniczy, „Świata Młodych”), sprzątanie zieleńców brało udział od 330 do 350 harcerzy, zuchów i uczniów. Więcej dowiemy się z lektury książki.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak


Chodzenie z gwiazdą czy szopką to nasz typowo słowiański zwyczaj, w Polsce powoli zapominany, ale w tym roku naszą bibliotekę odwiedziła grupa kolędników ze Szkoły Podstawowej Nr2 w Kłodawie. Kolędnicy zawsze byli nieodłącznym elementem folkloru ludowego, przeniesionym z czasem do miast.

Grupa kolędników składała się z kilkunastu osób. Wśród nich byli: Święta Rodzina, pasterze, aniołowie, król Herod, diabły, śmierć i inni. Oprócz śpiewania kolęd i pastorałek, dzieci zaprezentowały także scenki związane z narodzeniem Jezusa. Na koniec pracownicy biblioteki podziękowali opiekunce grupy Pani Katarzynie Mieleszczuk, nagrodzili kolędników gromkimi oklaskami, , a także obdarowali ich słodkim upominkiem.

Tekst i Foto: Adam Maćkowiak


Jak co roku na Święta Bożego Narodzenia biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny związany z tym wydarzeniem. Tematem przewodnim była „Bombka choinkowa”. Konkurs skierowany był do kilku grup wiekowych, wpłynęło ponad 100 prac.

W Kategorii klas I-III, dwa pierwsze równorzędne miejsce zajęły, Marta Gostkowska i Kornelia Kartasińska. Drugie dla Filipa Szymczaka, a trzecie przypadło Natalii Rosiak. Wyróżniono Martę Banasiak i Filipa Marczaka.

W kategorii klas IV – VI, pierwsze miejsce ex aequo dla Kamila Jaroszyka i Dawida Chróścielskiego. Dwa drugie miejsca zdobyli Igor Walczyński i Kacper Skrzypczak. Dwa trzecie miejsca przypadły Anieli Rucińskiej i Mai Zielińskiej.

 W kategorii gimnazjum – pierwsze miejsce dla Aleksandry Kubiś, drugie dla Filipa Cienieckiego i dwa trzecie miejsca zdobyły: Agata Wojciechowska i Oliwia Majkowska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Tekst i Foto: Adam Maćkowiak


W dniu 5.12.2017 roku, w 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, w Bibliotece Publicznej w Kłodawie nagrodzono laureatów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym o wielkim przywódcy i strategu.

Udział wzięły szkoły:

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kłodawie,

Szkoła Podstawowa w Lubońku,

Szkoła Podstawowa w Korzeczniku,

Szkoła Podstawowa w Bierzwiennej Długiej,

Szkoła Podstawowa w Górkach

Jury pod przewodnictwem Pana Pawła Rosiaka, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

7 – 12 lat:

1. Sebastian Imbiorski - SP Górki – opiekun Urszula Skrzypczak

2. Dawid Chróścielski – SP 2 – opiekun Agnieszka Bałdyga

2. Michał Sławiński – SP 2 – opiekun Agnieszka Bałdyga

3. Emilia Klimańska – SP 2

3. Antoni Bałdyga – SP 2 - opiekun Agnieszka Bałdyga

13 – 15 lat:

1. Szymon Kaczmarek – SP Górki – opiekun Urszula Skrzypczak

2. Wiktoria Szkudlarek – SP Korzecznik – opiekun Dorota Skonieczna

WSZYSTKIM NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

Foto: Adam Maćkowiak, Gosia Cichomska


W dniu 2.09.2017 w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się „Narodowe Czytanie” Wesela Stanisława Wyspiańskiego pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorami czytania byli: Biblioteka Publiczna w Kłodawie, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kłodawy.

Udział wzięli: Karol Marczak, Andrzej Czupryniak, Aleksandra Banasiak, Dorota Sylwestrzak, Ewa Ochędalska, Robert Banasiak, Jadwiga Tyksińska, Jolanta Szadkowska, Piotr Bugaj, Ewa Pierzgalska, Grzegorz Siwiński, Grzegorz Dzięgielewski, Elżbieta Stępień, Katarzyna Klimańska, Renata Banasiak, Maciej Kubiak, Mikołaj Łuc, Sebastian Szkudlarek, Kacper Olesiński, Szymon Rosiak, Adrian Nawrocik , Barbara Maćkowiak.

Foto: Adam Maćkowiak


W dniu 12 czerwca br. naszą placówkę odwiedziły dzieci z przedszkola im. Jana Brzechwy w Kłodawie z opiekunką Panią Joanną Szczukiecką. Grupa pięciolatków wzięła udział w zajęciach przygotowanych dla nich przez bibliotekarki. Po zwiedzeniu biblioteki pani dyrektor przeczytała przedszkolakom, książeczkę pt. „Kicia Kocia w bibliotece”

Dzieci zaskoczyły same bibliotekarki swoją wiedzą na temat książek, które później chętnie oglądały. Biblioteka w Kłodawie posiada wiele książkowych nowości wydawniczych z bohaterami dobranocek i kreskówek. Niektórym dzieciom ciężko było się rozstać z kolorowymi książkami.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały cukierki i zostały poinformowane w jaki sposób można zapisać się do naszej biblioteki.

Tekst i foto: AM


W dniu 18.05.2017 w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyło się spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Romanem Pankiewiczem, którego tematem była Rosja, a w szczególności autor opowiadał o stolicy Moskwie.

"Roman Pankiewicz ur. W 1958 r. Krakowianin, absolwent szkoły hotelarskiej w Zakopanem. Pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. Po ukończeniu szkoły hotelarskiej i odbyciu służby wojskowej przez kilka lat pracował w wyuczonym zawodzie w krakowskich hotelach, pokonując kolejne etapy stanowiska recepcjonisty. Życie "za żelazną kurtyną" i brak perspektyw normalnego poznawania świata spowodowało zmianę miejsca pracy i zatrudnienie się w firmie prowadzącej prace budowlane w wielu krajach świata. Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez pracodawcę na ponad 3 letni okres do stolicy Rosji - Moskwy, a następnie również na 3 lata do Frankfurtu n/Menem w Niemczech. Umiejętność połączenia pracy zawodowej z analityczną obserwacją życia mieszkańców kraju w którym przebywał uświadomiła mu potrzebę poznawania miejsc, o których nie wspominają turystyczne foldery. W przerwach między pobytami za granicą autor zajmował się (i robi to nadal) organizacją w Polsce koncertów artystów zza wschodniej granicy, a po ostatnim wojażu na Islandię przez 2 lata był managerem znanego pisarza literatury dziecięcej - Wiesława Drabika. Obecnie zaczął pisać następną książkę w ramach zaplanowanego tryptyku "Trzy Żywioły" pt. "Niemcy - Drugi Żywioł". Książka o Islandii powstała w wyniku spontanicznej decyzji i skierowana jest w głównej mierze do młodych czytelników - zachęcając ich do nauki języków obcych autor udowadnia jak łatwo można podjąć pracę w innych krajach, przeznaczając wolny czas na poznawanie kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców".

Tekst i foto: AM


W dniu 10.05.2017 w Filii Bibliotecznej w Bierzwiennej długiej odbyło się spotkanie z „Gwarą poznańską i wielkopolską”, które prowadził Pan Waldemar Wierzba.

Poznaniak z urodzenia i poznaniak z wyboru, który stworzył wiele publikacji na temat gwary poznańskiej, m.in. Ale szport, tej!... żarty gwarą, Przykazania Poznaniaka, a także Słownik gwary poznańskiej "Z naszego na polski, z polskiego na nasze". W warsztatach uczestniczyła młodzież ze SP z Bierzwiennej długiej i Lubońka. Było dużo śmiechu, radości i zabawy.

Tekst i foto: AM


Jak co roku na Święta Wielkanocne biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny związany z tym wydarzeniem. Tematem przewodnim była „Kartka Wielkanocna”. Konkurs skierowany był do pięciu grup wiekowych, wpłynęło ponad 170 prac.

W Kategorii dorośli – pierwsze miejsce zajęła Pani Teresa Rosiak, drugie Joanna Szczukiecka, trzecie Maria Maciejewska.

W kategorii gimnazjum – pierwsze miejsce dla Oliwi Jankowskiej, drugie dla Kacpra Pauszaka, trzecie przypadło Alessandrze Straszewskiej.

W kategorii klas IV – VI – pierwsze miejsce Aniela Rucińska, drugie Laura Sadowska, trzecie Marta Kwiatkowska. Klasy I – III – Łucja Mierzejewska, Michał Wartecki, Małgorzata Kubiak, wyróżnienia dla Nadii Szkudlarek, Nikolasa Maćkowiaka, Mai Sobczak, Ani Kubiak.

Przedszkole: Hanna Bałdyga, Gabrysia Tyksińska, Hanna Kubiak, wyróżnienia dla: Zosi Gaj, Patrycji Zielińskiej, Roksany Brylewskiej i Kingi Sobczak. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Tekst i foto: AM


 


3 marca w naszej bibliotece odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym poświęconym żołnierzom wyklętym. Nagrodzeni uczniowie: Wiktoria Żywańska I, II miejsce Natalia Czarnocińska , wyróżnienia Dawid Chróścielski i  Kacper Skrzypczak wszyscy z SP 2 im. Białych Górników w Kłodawie. I miejsce wśród gimnazjalistów zdobyła Amelia Kruszyna z Gimnazjum w Chodowie, II Magdalena Kochanowska, III miejsce zdobyły Adrianna Mizerska,  Martyna Skoczylas z ZS w Przedczu. Wyróżniono Julię  Banasiak.  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Tekst i foto: A.M


W trakcie trwania zimowych ferii w naszej bibliotece, odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyły dzieci z świetlicy Środowiskowej. Prowadzącą była nasza stażystka Pani Renata Marciniak. Powstało wiele ozdób i kartek walentynkowych oraz zakładek książkowych, które wykonywano różnymi technikami plastycznymi. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na następne zapraszamy już za rok w Dniu Św. Walentego.

Foto: Małgorzata Cichomska

Tekst: A.M


 


70 LAT BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KŁODAWIE

„W świecie na poły już wirtualnym,

Pośpiesznym, średnio wesołym,

w Królestwie książek ciut zakurzonym,

Fruwają Szare Anioły”

Krystyna Kazek „Biblioteczne anioły”

Biblioteka jest głównym ośrodkiem upowszechniania książki i przyczynia się do rozwoju zainteresowań czytelniczych, istnieje duża współzależność miedzy jej funkcjami a potrzebami danego środowiska. Nasza książnica służy kłodawskiemu społeczeństwu już 70 lat. 6 października obchodziliśmy tą okrągłą rocznicę, świętując wraz z zaproszonymi gośćmi: Panem Burmistrzem Kłodawy Robertem Olejniczakiem, Panią Sekretarz Dorotą Galus, z dyrektorami szkół, GOK-u, Radnymi Kłodawy i Powiatu, z delegacją Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Kole w osobach Dyr. Aleksandry Kowalskiej i instruktor Doroty Wieczorek, którzy po przedstawieniu przez Dyrektor Barbarę Maćkowiak historii naszej biblioteki, składali gratulacje i życzenia.

Dużymi owacjami przyjęto odczyt referatu „Z papieru więcej, czyli naukowcy o wyższości papierowych książek nad e-bookami” Pani Elżbiety Stępień kierownika Filii Bibliotecznej w Bierzwiennej Długiej.

Na koniec głos zabrali zaproszeni goście i rozdano dyplomy „Przyjaciel biblioteki”. Uroczystości zakończył słodki poczęstunek.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak

Konkurs plastyczny od muzykanta do Skrzetuskiego

Dnia 28.09.2016 komisja w składzie Pan Paweł Rosiak – przewodniczący, dyrektor GOK w Kłodawie, członkinie Panie Katarzyna Klimańska i Małgorzata Cichomska, pracownice biblioteki, po przejrzeniu 36 prac, które wpłynęły na konkurs objęty Honorowym Patronatem Pana Burmistrza Kłodawy Roberta Olejniczaka - „Od muzykanta do Skrzetuskiego” wyłoniła laureatów.

W kategorii klas I – III, pierwsze miejsce zajęła Natalia Rosiak, drugie miejsce Zuzanna Sędziak, obie z SP w Bierzwiennej Długiej, a trzecie miejsce postanowiono przyznać Kamelii Musiał z SPSK w Wólce Czepowej.

W kategorii klas IV-VI pierwsze i drugie miejsce zajęli uczeń Kacper Skrzypczak (I miejsce) i uczennica Natalia Czarnocińska(II miejsce) z SP Nr 2 w Kłodawie. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Kosmali z SP w Lubońku.

W kategorii gimnazjów I miejsce wywalczyła Paulina Kotleszka z ZS w Przedczu, drugie Martyna Cichocka, trzecie Wiktoria Kacprzak obie z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie.

5 października w lokalu Biblioteki Publicznej w Kłodawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Należy nadmienić, że konkurs został rozpropagowany z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz był wielkim pisarzem swoich czasów, to spod jego pióra wychodziły najpoczytniejsze powieści historyczne: Krzyżacy, Trylogia, Rodzina Połanieckich czy też Quo Vadis. W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Po krótkim wystąpieniu Dyrektor Biblioteki Barbary Maćkowiak, Pan Burmistrz przystąpił do rozdania nagród, a asystowały Mu Pani Dorota Galus – Sekretarz Gminy oraz Panie Barbara Maćkowiak i Katarzyna Klimańska pracownice biblioteki. Oprócz nagród rzeczowych, ufundowanych przez Burmistrza Kłodawy, wszyscy „młodzi artyści” otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek. Na koniec Pan Burmistrz zachęcał wszystkich nagrodzonych do brania udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę, ale również przez inne instytucje.

Tekst i foto: Adam Maćkowiak


30 września to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie SPSK w Wólce Czepowej postanowili sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników biblioteki. Wszyscy nasi pracownicy zdali na 5 plus i każdy z nas otrzymał plakietkę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”

Tekst i Foto: Adam Maćkowiak

NARODOWE CZYTANIE

W pierwszą sobotę września o godz. 13,00 na kłodawskim rynku po raz piąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku wybór padł na „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Powieść świetnie wpasowała się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, gdyż jednym z głównych wątków jest prześladowanie pierwszych chrześcijan przez cesarza rzymskiego Nerona. Temat ten odnieść można do czasów nam współczesnych, kiedy to w różnych zakątkach świata giną wyznawcy Chrystusa.

Foto: Adam Maćkowiak


W dniu 19.05.2016 odbył się w naszej bibliotece odbył się konkurs recytatorski „Niebo złote Ci otworzę” poświęcony twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 95 rocznicę urodzin poety.

K.K. Baczyński urodził się w 1921 roku w Warszawie. Gdy wybuchła II wojna światowa miał 18 lat i właśnie ukończył 2 letnie liceum ogólnokształcące im. Stefana Batorego o profilu humanistycznym. W jego klasie uczyli się także Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, późniejsi bohaterowie książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie Krzysztof wraz z żoną Basią biorą w nim udział. Basia ginie 1 sierpnia w pierwszym dniu powstania, Krzysztofa 4 sierpnia dosięga snajperska kula. Tak zakończył swój żywot jeden z przedstawicieli „pokolenia Kolumbów”, pokolenia, dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na ten straszny czas wojny. To właśnie przeżycia wojenne z jej okrucieństwami, a w przypadku Krzysztofa mieszkającego w Warszawie (łapanki, egzekucje, budowa getta dla żydów), ukształtowały jego twórczość.

Jury w składzie: Pani Janina Roszkiewicz – przewodnicząca i Panie Ewa Ochędalska i Dorota Galus po obradach postanowiły przyznać w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce Kamilowi Szczęsnemu, dwa drugie miejsca dla Wiktorii Kowalewskiej i Dominiki Zakrockiej oraz trzecie miejsce dla Filipa Cieniewskiego – wszyscy ze Szkoły Podstawowej Nr2 w Kłodawie.

W kategorii Gimnazjów pierwsze miejsce zdobył Wiktor Jankowski, drugie Gabriela Dopierała – oboje z Gimnazjum Nr1 w Kłodawie, a trzecie miejsce przypadło Natalii Kaftan z SPSK w Wólce Czepowej.

Foto: Adam Maćkowiak


11 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyła się promocja drugiej części „Obrazków z dziejów oświaty w Wielkopolsce Wschodniej” autorstwa prof. Piotra Gołdyna. Książka zawiera perełki wydarzeń z kronik szkolnych prowadzonych w różnych okresach od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez czasy II wojny światowej, czasy PRL do czasów najnowszych. Niektóre obrazki wywołują uśmiech na ustach, inne zdziwienie lub smutek, ale dobrze oddają klimat czasów, z których pochodził epizod. W tomie drugim znajdziemy historię powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wólce Czepowej. Zapraszamy do lektury.

Foto: Barbara Maćkowiak


Lista uczniów kI. IV b, którzy w dniu 29.04.2016 odwiedzili Bibliotekę Miejską w Kłodawie.

1. Bartłomiejczak Wojciech 2. Frątczak Maciej 3. Frydel Bartosz 4. Hałupnik Nela 5. Hyżewska Maja 6. Kotliński Patryk 7. Kupiński Kamil 8. Malec Antoni 9. Marczak Jakub 10. Michalak Paulina 11. Piaseczny Gracjan 12. Pietrzak Julia 13. Pietrzak Kornelia 14. Rosiak Szymon 15. Rzepka Paweł 16. Sadowska Laura 17. Sędziak Oliwia 18. Skrzypczak Kacper 19. Szkudlarek Sebastian 20. Tomaszewska Wiktoria 21. Wilma Kacper 22. Urbaniak Michał

 


W dniu 22.04.2016 odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z uczniami klasy V a Szkoły Podstawowej im. Białych Górników w Kłodawie, w trakcie którego dyrektor biblioteki Barbara Maćkowiak zapoznała Ich z historią 70-letniej Książnicy oraz opowiedziała o bibliotekach znajdujących się w Szwecji.

Pani Katarzyna Klimańska omówiła aparat naukowy oraz pozatekstowe źródła informacji książki niebeletrystycznej (motto, hasło, dedykacja, wstęp, przedmowa, adnotacje, biografia autora, spis treści, indeks, słowniczek, objaśnienie skrótów, errata, przypisy, odsyłacz, bibliografia, posłowie, aneks). Opiekunkami grupy były: Panie Jolanta Szadkowska i Ewa Pecyna.

W lekcji bibliotecznej uczestniczyli: Wiktoria Sosnowska, Bartek Hejna, Julia Arkuszewska, Gabrysia Olejniczak, Klaudia Kołodziejska, Alicja Dynarska, Zosia Danielewicz, Ewelina Niewiadomska, Maja Motyka, Aleksandra Król, Aleksander Szkudlarek, Wiktor Bolewski, Marcel Pawłowski, Jakub Motyka, Adrian Nawrocik, Igor Grzegorczyk, Wiktor Rybacki, Dawid Wiśniewski, Mikołaj Łuc.

tekst: Barbara Maćkowiak

foto: Adam Maćkowiak


W dniu 5 kwietnia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej.

Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Miały możliwość przejść się pomiędzy regałami w wypożyczalni. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wszystkim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki.

Kilkoro z nich rozegrało mecz w cymbergaja, było mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Na koniec wizyty panie bibliotekarki otrzymały od dzieci podziękowania za organizację i możliwość spotkania oraz przybliżenie specyfiki zawodu bibliotekarza.

tekst: Adam Maćkowiak

Foto: Kasia Zwolińska i  Adam Maćkowiak


W środę 23.03. 2016 w bibliotece odbyło się rozdanie nagród za udział w konkursie na ozdobę wielkanocną. Tym razem tematem przewodnim konkursu był „ZAJĄC”. Wpłynęła ogromna ilość prac, ze szkół z naszej gminy i gmin ościennych – z Przedcza, Chodowa a także z dość daleko oddalonej od Kłodawy - szkoły z Ponętowa Górnego Drugiego.

Konkurs rozpatrywany był w trzech kategoriach.

W kategorii klas I –III

 • pierwsze miejsce zajął Dawid Chróścielski kl. III SP2 w Kłodawie, drugie – Kacper Nowicki kl. II SP Górki, trzecie miejsce przypadło Amelii Dobosz z kl. III SP Wólka Czepowa. Rozdano również wyróżnienia dla: Oliwii Górskiej z kl. III SP w Bierzwiennej Długiej, Marcinowi Więckowskiemu z kl. II z SP Ponętów Górny Drugi, Kacprowi Żurawiczowi z kl. III SP Przedecz, Kamelii Musiał z kl. II z SP z Wólki Czepowej oraz Marcelowi Skrzypczakowi z kl.II z SP w Górkach.

W kategorii klas IV – VI

 • pierwsze miejsce dla Huberta Borowskiego z kl. V z SP Luboniek, drugie dla Wiktora Sędziaka również z Lubońka, trzecie miejsce zajęła Aleksandra Osińska z SP w Przedczu. Wyróżniono Roksanę Bącelę z SP Luboniek oraz Beatę Potkańską i Gracjana Janikowskiego oboje z SP w Bierzwiennej Długiej.

W kategorii gimnazjów

 • pierwsze miejsce przypadło Tomaszowi Bierzgalskiemu, drugie miejsce dla Martyny Marciniak i trzecie miejsce dla Gabrieli Kuśmierkiewicz, cała nagrodzona trójka z Gimnazjum Nr1 w Kłodawie.

foto: Barbara Maćkowiak

„W hołdzie niezłomnym”

1marca to najodpowiedniejszy dzień na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” ogłoszonego przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ustanowił Sejm RP w 2011 roku.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Chęć udziału wykazały Gimnazjum Nr1 w Kłodawie, Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej i Zespołu Szkół w Przedczu. Młodzież wykazała się znajomością tematu, a uczniowie z Przedcza przedstawili postaci działające na terenie Kujaw: Gabriela Fejcho i Jerzego Gadzinowskiego.

Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Patrycja Bartłomiejczak z Gimnazjum Nr1 w Kłodawie II miejsce – Klaudia Pietrzak z Zespołu Szkół w Przedczu III miejsce – Karina Czupryniak z SPSK w Wólce

Wyróżnienia otrzymali: Łukasz Muraszewski ZS w Przedczu oraz Alessandra Straszewska,Wiktoria Kacprzak, Julia Wojciechowska z gimnazjum Nr1 w Kłodawie. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz postaci takich jak Rotmistrz Witold Pilecki czy Danusia Siedzikówna „Inka”. Dyrektor biblioteki zachęcała uczniów do przeczytania książek i zapoznania się trgicznymi życiorysami Niezłomnych. W mini wykładzie opowiedziała o losach Danuty Siedzikównej i Rotmistrza Pileckiego. Inka była sanitariuszką w oddziale mjr. Łupaszki. Jej ojciec leśniczy został wywieziony przez NKWD w głąb Rosji po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny RP we wrześniu 1939 roku, a matkę zamordowali Niemcy za działalność w polskim podziemiu. Samotna dziewczyna dołączyła do partyzantów. Nie miała jeszcze 18 lat, kiedy została ujęta i skazana przez sąd na karę śmierci. Była prawie rówieśniczką młodzieży biorącej udział w konkursie, a prawo polskie zabraniało wykonywanie wyroków na niepełnoletnich. Mimo to uznano że jest niebezpieczna dla państwa polskiego. Przed śmiercią poddawano ją strasznym torturom, współwięźniom przekazała że ”żal mi umierać, powiedźcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”, a przed plutonem egzekucyjnym krzyknęła „Niech żyje Polska”, zginęła w Gdańsku 3 sierpnia 1946 roku.

Przeczytajcie te książki, wymieńcie się informacjami, a może zróbcie lekcję na której podzielicie się swoją wiedzą z rówieśnikami. Na zakończenie dyrektor zapowiedziała kontynuację tego tematu w przyszłym roku.

Tekst: Barbara Maćkowiak

Foto: Adam Maćkowiak


W trakcie trwania ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Kłodawie zaproponowała spotkanie dotyczące religii i kultury żydowskiej. Spotkanie poprowadził znawca tematu Pan Bartłomiej Grzanka, pracownik Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią Żydów mieszkających przed II Wojną Światową w Kłodawie oraz o losie jaki zgotowali im naziści po zajęciu Polski.

Zagadnienie, które wzbudziło duże zainteresowanie to porównanie żydowskiej Tory z chrześcijańską Biblią.

Tora wg tradycji żydowskiej jest księgą objawioną Mojżeszowi na Górze Synaj przez Boga i jest znakiem Przymierza Boga z Izraelitami. Składa się z pięciu ksiąg: Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Kapłańska, Księga Liczb, Księga Powtórzonego Prawa. Księgi te stanowią część Starego Testamentu. Tora liczy 79 841 słów hebrajskich, które przez wieki nie zostały zmienione.

Tora jako Księga Święta znajduje się w świątyni i ma swoje święta np. Radość Tory. Jest także „Pogrzeb Tory”, który następuje wtedy, kiedy Tora ulegnie zniszczeniu. Zawija się ją w tałes (szal modlitewny, noszą dorośli mężczyźni) i chowa do skrzyni. Żydzi obchodzą także szabat (szabas), który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę na pamiątkę uwolnienia ich z niewoli egipskiej.

Dzieci obejrzały fragment „Skrzypka na dachu”, w którym te zwyczaje były pokazane.

Na koniec miały możliwość zmierzenia się z pisaniem alfabetu hebrajskiego. Nie było to takie łatwe, bo należało pisać od strony prawej do lewej. Spotkanie odbyło się 19 stycznia 2016 r.

Tekst: Barbara Maćkowiak

Foto: Barbara & Adam Maćkowiakowie


21 grudnia o godz. 10 w naszej bibliotece nastąpiło rozdanie nagród za udział w konkursie na stroik bożonarodzeniowy.

Nagrodzone osoby:

W kategorii przedszkole: Paulinka Rosiak, Julia Klauza, Mateusz Andrzejczak, Filip Tomczak, Julia Ochendalska, Oskar Śliwowski, Łukasz Grabowski, Maja Maćczak, Dominika Wojciechowska, Łucja Lewandowska.

Szkoły Podstawowe: Szkoła Podstawowa Bierzwienna Długa: Julia Michalak, Julia Kwapińska, Natalia Rosiak, Małgorzata Kubiak, Oliwia Szymańska, Amelia Chrzanowska, Oliwia Górska.

Szkoła Podstawowa Górki: Mateusz Śliwiński, Julia Piekarska, Kacper Małecki.

Szkoła Podstawowa Wólka Czepowa: Kamelia Musiał, Maja Kowalewska, Daniel Cichomski, Nikola Kruszyna, Igor Kołodziejczak.

Szkoła Podstawowa Luboniek: Hubert Borowski.

Gimnazja: Alessandra Straszewska, Weronika Bajer.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w przyszłości w konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.

Foto: Adam Maćkowiak

 „Memento mori”

Promocja książki „Kłodawskie cmentarze”

14 grudnia w kłodawskiej bibliotece, odbyła się promocja książki „Kłodawskie cmentarze „ autorstwa dr Barbary Gańczyk, Bartłomieja Grzanki i Adama Malińskiego. Książka ukazała się przed Świętem Zmarłych i służyła jako cegiełka na renowację starych nagrobków, osób zasłużonych dla naszego miasta. Wydawcą publikacji jest Ireneusz Niewiarowski. Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Janina Roszkiewicz radna powiatowa oraz przewodniczący kłodawskiej rady - Pan Grzegorz Siwiński.

Pani Gańczyk na wstępie opowiedziała o prehistorycznych obrzędach grzebalnych i miejscach takich pochówków w okolicach Kłodawy. Cmentarze we wszystkich kulturach i obrządkach są miejscami „sacrum” wielkim orędownikiem utworzenia muzeum archeologicznego w naszym mieście był były burmistrz Saturnin Czerniewicz , który przechowywał w urzędzie miasta grobowe naczynia i urny z epoki brązu, znalezione w latach 1917 i 1938. Niestety grobowce pochówku całopalnego znikają poprzez działalność rolniczą.

Prelegentka opowiedziała także o cmentarzach byłych osadników niemieckich, żydowskich i prawosławnych oraz zwyczajach pogrzebowych Romów i Świadków Jehowy.

Bartłomiej Grzanka opowiadał o pochówkach w obrządku katolickim. Wymienił miejsca grzebalne przed powstaniem obecnego cmentarza. Na zakończenie spotkania podsumowano tegoroczną kwestę, w trakcie której zebrano 7 787,92. W bibliotece w Kłodawie można jeszcze nabyć książki w cenie 10 PLN, a zebrane ze sprzedaży pieniądze zasilą konto kwesty, z której planowane jest odnowienie trzech nagrobków.

Foto: Adam i Barbara Maćkowiak

W środę 18 listopada w naszej bibliotece odbyło się spotkanie promocyjne czasopisma „Polonia Major Orientalis”, którego pomysłodawcą był Pan Bartłomiej Grzanka. Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Barbara Maćkowiak.

Tematem przewodnim seminarium była prezentacja Pani dr Barbary Gańczyk - „Amt Kłodawa w dokumentach Archiwum Państwowego w Łodzi”.

Po prelekcji Pani Gańczyk, głos zabrali: Małgorzata Grzanka - „Z kresów do Kłodawy. Adam Pieńkiewicz” i Bartłomiej Grzanka, który mówił o parafii w Kłodawie w latach 1945-1958. Na koniec prof. Piotr Gołdyn opowiedział o „Polonia Major Orientalis” oraz podziękował wszystkim zebranym za przybycie i mile spędzone popołudnie.

tekst i foto: Adam Maćkowiak

 

 


 Biblioteka Publiczna w Kłodawie zaprasza na wystawę prac malarskich Pani Wandy Laskowskiej. Obrazy można oglądać w naszej bibliotece do końca września.

WANDA LASKOWSKA Dyplomowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Łuczywnie. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zasłużony Działacz Kultury (1989 r.)

Uczestniczyła w wielu plenerach w kraju i zagranicą. Swoje prace prezentowała w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, Jej obrazy znajdują się w kościołach, galeriach i zbiorach prywatnych, Laureatka nagród i wyróżnień. Zasłużony pedagog i wychowawca. Złoty Krzyż Zasługi (1991), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1998).

Posługuje jako dekoratorka w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu gdzie można zobaczyć jej obrazy.

tekst i foto: Adam Maćkowiak

Narodowe Czytanie

To już czwarta edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a kontynuowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku w całym kraju czytano „Lalkę” Bolesława Prusa.

Wszyscy zainteresowani udziałem w akcji kłodawianie przybyli o godzinie 15.00 na Plac Wolności, gdzie odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Obszerne, wybrane fragmenty, „Lalki” publicznie odczytali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie. Jak co roku swoją obecność zaznaczyły władze miasta w osobach Pana Roberta Olejniczaka Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa oraz Pani Sekretarz Doroty Galus. W połowie czytania, grono słuchających powiększyła ponad stuosobowa grupa cyklistów z całej Polski, powracająca z Rajdu Bursztynowego po Wschodniej Wielkopolsce.

Uczniowie za udział w Akcji otrzymali po egzemplarzu „Lalki” z okolicznościowym stemplem, nadesłanym z Kancelarii Prezydenta RP.

Tegoroczne czytanie, mimo nie sprzyjających warunków atmosferycznych, przebiegło w miłej atmosferze i było bardzo udaną imprezą. Zapraszamy już za rok.

tekst: Adam Maćkowiak

foto: Anna Michalak, Adam Maćkowiak


„Noc Bibliotek” oraz XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W sobotę 30 maja w bibliotekach publicznych w całej Polsce, w tym także w Kłodawie, odbyła się I Krajowa Noc Bibliotek. Impreza odbyła się porą wieczorno-nocną i promowała czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Dla biblioteki była to okazja do atrakcyjnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników i użytkowników.

Kłodawska książnica dla najmłodszych użytkowników przygotowała projekcję filmu animowanego „Sekret Eleonory”, w reżyserii Dominique Monfery, który bezpłatnie otrzymała z Biblioteki Narodowej. Dostęp do filmu był możliwy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Film „Sekret Eleonory”, to historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. To film o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły, piękna animacja, która opowiada o magii płynącej z baśni i bajek i w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki. Organizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki.

Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Patroni medialni: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC, portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”.

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

Nocy towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki”. Odwiedzający mogli przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów. Biblioteka otrzymała 23 książki.

Dorośli czytelnicy wspólnie słuchali powieści sensacyjnej Jamesa Pattersona i Michaela Ledwidge „ Szybki numer”. Czym się zakończyło śledzenie męża, który znika w hotelu z atrakcyjną blondynką przez detektyw wydziału zabójstw. Do czego doprowadza zemsta i do jakich posunięć zdolna jest zazdrosna żona? O tym dowiedzieli się uczestnicy Nocy. Zebrani wyrazili chęć udziału w tego typu imprezie, niekoniecznie za rok, może już za miesiąc.

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, rozpoczął się wizytą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubońku. Najmłodsze pociechy wysłuchały bajek „Pani Zima” i „ Bajka o borowiku”, starsze dzieci obejrzały film „ Sekret Eleonory”. Na film przyszły także dwie grupy drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie. Dzieci wyszły zadowolone z postanowieniem, że będą czytać więcej książek, bo to drzwi do dobrej przygody.

Opr. + foto: Barbara Maćkowiak

 


Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom w SP im. „Białych Górników”

Miesiąc maj jest okresem w którym promowane jest czytanie książek, odwiedzanie czytelni i bibliotek. W związku z coraz większym rozwojem techniki, niestety zanikają dobre przyzwyczajenia i nawyki, które rozwijają ludzi pod względem kulturalnym i intelektualnym. Takie zjawisko jest najbardziej zauważalne wśród młodych ludzi, którzy uciekają w świat internetu, komórek, przez co mają często trudności w nauce, w nawiązywaniu znajomości a także w prawidłowym zrozumieniu zachowań własnych i społecznych.

Dlatego to bardzo ważne, by zachęcić takie osoby do czytania wartościowych książek, które uczą, bawią, przekazują wartości i rozwijają intelektualnie.

W tym celu dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodawie, pani Barbara Maćkowiak zorganizowała akcję czytelniczą, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Białych Górników. W akcji tej brały udział stażystki w/w biblioteki. Miały one za zadanie przeczytać fragmenty, jeden lub kilka z wybranej książki w poszczególnych klasach. Czytanie zajmowało około 15 minut, ale podczas tego krótkiego czasu można było zachęcić do czytania. Fragmenty te miały zaciekawić dzieci i młodzież i zmobilizować do wypożyczania książek.

Do boju o młodego czytelnika ruszyły panie: Joanna Kołodziejska, Edyta Klauza i Patrycja Czarny. Pani Edyta odwiedziła klasy zerowe, pierwsze i drugie z książką Sergiusza Michałkowa „Nie płacz koziołku”, poruszająca kwestie przyjaźni, samolubstwa i nieposłuszeństwa, które czasem może źle się skończyć.

Pani Joanna wzięła na cel klasy trzecie i czwarte prezentując fragmenty utworu „Tatusiada” Beaty Andrzejczuk. Opowiadania pełne były humoru, co wywoływało salwy śmiechu i wprowadzało przyjazny nastrój w relacjach lektor-uczeń.

Jedna ze stażystek – Patrycja, odwiedziła klasy V i VI w których przeczytała kilka krótkich fragmentów z książki „Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz. Te krótkie teksty utworu, pozornie nie powiązane i przewrotne, bardzo dobrze odzwierciedlały charakter książki oraz jej głównej bohaterki. Wskazywały na problemy i zjawiska spotykające młodzież. Pierwsza miłość, zazdrość, kłamstwo, relacje z nauczycielami, oto co zaprząta głowę młodych ludzi oraz głowę tytułowej kłamczuchy. Być może bliskość tych aspektów życia poruszane są w książce, skłoni uczniów do zapoznania się z całym utworem a także innymi, dalszymi losami bohaterów Jeżycjady (nazwa pochodzi od dzielnicy Poznania). Być może cisza, skupienie panujące w klasach podczas wizyty stażystki, potwierdzają te przypuszczenia.

Wydźwięk tej akcji był jak najbardziej pozytywny zarówno wśród uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkoły, dlatego na pewno nie będzie ona jednorazowa. Celem akcji jest wdrażanie dzieci i młodzieży do czytania książek, które rozwijają wyobraźnię, pogłębiają zasoby słownictwa a zawarte w nich morały uczą jak postępować w różnych sytuacjach.

Grono pedagogiczne oraz organizatorzy mają szczerą nadzieję, że takie spotkania zaowocują większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży literaturą oraz, że efekty nie będą krótkotrwałe a uczniowie otworzą swoje umysły na książki, które cierpliwie i niezmiennie wyczekują swoich czytelników.


W Dzień Bibliotek i Bibliotekarza naszą placówkę odwiedziły dzieci z przedszkola „Poziomka”. Grupa dzieci wzięła udział w zajęciach przygotowanych dla nich przez bibliotekarki.

„Brudas” i „Beksa” to bohaterowie książek, którymi dzieci nie chciały być. Precyzyjnie odpowiadały na pytania dotyczące higieny i zachowania. Dzieci zaskoczyły same bibliotekarki swoją wiedzą na temat książek, które później chętnie oglądały.

Biblioteka w Kłodawie posiada wiele książkowych nowości wydawniczych z bohaterami dobranocek i kreskówek. Niektórym dzieciom ciężko było się rozstać z kolorowymi książkami. Na koniec spotkania dzieci otrzymały cukierki.

Miłym akcentem naszego Święta były laurki z życzeniami od uczniów SPSK w Wólce Czepowej, które dostarczyła do nas pani Idelmis Mikołajczyk.

foto: biblioteka


 III MAJOWA SZTAFETA FLAGI

Z Kłodawy do Wólki Czepowej wiodła trasa Kłodawskiej Sztafety Flagi. W akcji udział wzięło ponad 120 osób. Kilka Pań reprezentowało naszą bibliotekę. Po raz trzeci zorganizował ją Kłodawski Klub Solnych Cyklistów. Współorganizatorami byli: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wólce Czepowej, Solna Dolina, Urząd Miasta w Kłodawie, Biblioteka Publiczna w Kłodawie.

Metę zlokalizowano przy Szkole w Wólce Czepowej., gdzie po ogłoszeniu wyników oraz wręczeniu Dyplomów i Pucharów odbyła się Majówka. Tegoroczna III Majowa Sztafeta Flagi otrzymała wsparcie z budżetu Gminy Kłodawa w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Opr. Adam Maćkowiak

Foto: Włodzimierz Grządziela; Solna Dolina


W dniu 31.03.2015 r. o godz. 10,00 zostały rozdane nagrody książkowe za udział w konkursie „Pisanka Wielkanocna” . Na konkurs wpłynęło 107 prac z których 23 nagrodzono. Wszystkie pisanki były estetycznie wykonane, a pomysłowość młodych artystów zachwyca przychodzących czytelników naszej książnicy.

Nagrodzone prace:

 • Gimnazjum – Alessandra Straszewska, Patrycja Tomczyk, Piotr Ignaczak, Martyna Marciniak, Gracjan Walczak, Tobiasz Dzierbicki, Zuzanna Chojnacka, Kuba Pawłowski.

 • Klasy „IV – VI” – Michał Frączak, Hubert Borowski, Alicja Łagodzińska, Bartosz Kaftan, Ismena Małolepsza.

 • Klasy „I – III” – Dawid Chróścielski, Oskar Rutkowski, Julia Dzięgielewska, Amelia Mikołajczyk, Maja Kowalewska, Igor Kołodziejczak, Dominik Janikowski.

 • Klasy „O” – Wiktoria Sieradzka, Martyna Wojciechowska, Paula Wawrzyniak.

więcej foto:


 OBRAZKI Z DZIEJÓW OŚWIATY W WIELKOPOSCE WSCHODNIEJ

2 marca 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyła się promocja książki prof. UAM dr hab. Piotra Gołdyna zatytułowana "Obrazki z dziejów oświaty w Wielkopolsce Wschodniej", czyli powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego w latach.

Prelegent przygotował prezentację multimedialną z przedstawionymi 25 obrazkami opisującymi dzieje oświaty w okresie II RP i PRL-u. Każdy obrazek dotyczył działalności wybranego nauczyciela, konkretnej szkoły, czy wydarzenia z życia szkoły, danej wsi. Autor pisząc książkę korzystał z dokumentów źródłowych powstałych w tych szkołach, czyli z kronik szkolnych, w których zapisywane były istotne dla społeczności lokalnej wydarzenia.

Na kartach książki znalazł się obrazek z Kłodawy, zatytułowany „O „Płomyczku”, chrabąszczu i rowerze”, który nawiązywał do włączenia się Szkoły Powszechnej w roku 1950 do akcji organizowanej przez redakcję czasopisma „Płomyczek” pod hasłem Płomyczkowego Konkursu Chrabąszczowego, nad którym patronat miało Ministerstwo Oświaty. Wielka radość zapanowała w szkole, kiedy okazało się, że w całym kraju najbardziej aktywna w niszczeniu szkodnika była Kłodawa. 23 września 1950 roku, odbyła się uroczystość wręczenia głównej nagrody, którą okazał się rower. Jak ów dar wykorzystywany w szkole kronika milczy.

Z bliższych Kłodawie miejscowości w książce można znaleźć obrazek z Łubianki gm. Olszówka „O odnalezionym sztandarze i Św. Stanisławie Kostce oraz obrazek z Koła poświęcony wydarzeniu z 1933 roku jakim była uroczystość poświęcenia sztandaru SP Nr 3 w Kole.

Na nasze spotkanie przybyli:

 • przewodniczący Rady Miasta Kłodawa, Pan Grzegorz Siwiński

 • Radni: Anna Michalak i Wojciech Matczak

 • dr Barbara Gańczyk

 • dyrektor i nauczyciele z Gimnazjum Nr 1 i SP Nr 2 z SPSK w Wólce Czepowej

 • Pani Iwona Kucharska z kółkiem historycznym

FOTO: Adam Maćkowiak


Ferie w bibliotece.

Od 16.02 do 27.02 w naszym województwie trwają ferie zimowe. We wszystkich placówkach szkolnych i kulturalnych odbywają się zajęcia dla dzieci. W naszej bibliotece dzieci korzystać mogą z komputerów, które rotacyjnie oblegane są przez cały dzień. Do ich dyspozycji są gry stolikowe typu warcaby, scrable, piłkarzyki, układanki memory itp.

Dla bardziej ambitnych prowadzimy naukę e-learning języków: angielskiego, niemieckiego , włoskiego, hiszpańskiego. Dostępny jest także kurs fotograficzny. Dużym zainteresowaniem cieszy się nasz nowy księgozbiór , z którego korzystają dzieci, młodzież i czytelnicy dorośli.

Odwiedzają nas także grupy zorganizowane ze szkół, które wykorzystują zgromadzone przez nas materiały regionalne do projektów realizowanych przez szkoły.

 

 


 


Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Z Krakowa i Częstochowy, światełko rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

I jak co roku naszą bibliotekę odwiedziły harcerki z pobliskiego Gimnazjum, które podzieliły się z nami Światełkiem Pokoju. Było wspólne śpiewanie kolędy, składanie świątecznych życzeń, a na koniec pracownicy biblioteki obdarowali harcerki słodyczami.

 

 

 


Bombka choinkowa 2014

Rozdanie nagród za udział w konkursie plastycznym „Bombka choinkowa” zorganizowanym przez naszą bibliotekę, odbyło się 17 grudnia 2014 roku. Na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. W tym roku postanowiono przyznać równorzędne nagrody i nagrodzić aż 17 uczestników, m.in.: Roksanę Bącelę, Julię Janikowską, Kacpra Paluszaka – wszyscy ze SP w Lubońku.

Kingę Gaudyn, Marię Kubiak, Huberta Gaudyna, Szymona Rosiaka z SP w Bierzwiennej. Z SP w Górkach nagrodzono: Gracjana Walczaka, Tobiasza Dzierbickiego i Alana Zacharjasza. Z SP Nr 2 w Kłodawie, nagrody trafiły do Dawida Chróścielskiego, Wiktorii Andrzejewskiej, Oliwi Anielak i Gabrysi Kuśmierkiewicz. SP Wólka Czepowa: Konrad Stelmachowski i Ismena Małolepsza. Ola Straszewska – Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

 

 


Narodowe czytanie 2014

Dnia 6 września b.r. w całej Polsce, odbyło się Narodowe Czytanie Dzieł Wielkich Polskich Pisarzy. Akcję honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym roku czytano dzieła Henryka Sienkiewicza. Kłodawa również po raz drugi włączyła się do akcji. Na kłodawskim rynku Burmistrz Kłodawy Pan Robert Olejniczak wraz z Panią Sekretarz Dorotą Galus, czytali fragment bitwy pod Grunwaldem z "Krzyżaków", wszyscy zebrani zaśpiewali starą rycerską pieśń " Bogurodzica". W dalszej części spotkania młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowała fragmenty z " Ogniem i mieczem" – spotkanie Heleny ze Skrzetuskim oraz obronę Kamieńca Podolskiego i śmierć Małego Rycerza z " Pana Wołodyjowskiego".

foto: Adam Maćkowiak

Dożynki Gminne - Luboniek 2013

W dniu 1 września na terenie szkoły podstawowej w Lubońku odbyły się Dożynki Gminne. Organizatorem tegorocznych dożynek był Burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa i Gminny oraz Ośrodek Kultury. Uroczystości Święta Plonów rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele w Bierzwiennej Długiej. Po mszy korowód dożynkowy ruszył do Lubońka na dalszą część uroczystości. Starostami  dożynek byli pani Marzena Janiak i pan Andrzej Kordos. Gospodarze i zaproszeni goście na teren szkoły zostali powitani przez Burmistrza Kłodawy  pana Roberta Olejniczaka. Po przemówieniach, przyszedł czas na występy zespołów ludowych i VII Przegląd Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, przygotowany przez sołectwa.

Swoją obecność na dożynkach zaznaczyła też Biblioteka Publiczna, która na swoim stoisku zaprezentowała publikacje książkowe o Kłodawie i książki wydane przez kłodawian. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców gminy, którzy dzielili się z nami informacjami o autorach książek.

foto - galeria 


 

Przedszkolaki z "Poziomki" w Bibliotece. 

 

1 września 2013 roku naszą kłodawską bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z przedszkola „Poziomka”.  Najmłodsi   czytelnicy podczas wizyty dowiedzieli się, jak można zapisać się do biblioteki i korzystać z jej księgozbioru. Maluchy wysłuchały czytanych im przez panią dyrektor bajek, z wielkim zainteresowaniem oglądały książki. Dowiedziały się również jak wygląda praca  pań bibliotekarek,  jakie książki znajdują się na półkach i jak należy zachowywać się w bibliotece.

Dowodem na to, że przedszkolaki pokochały bibliotekę i książki jest fakt, iż przyrzekły, że będą nas systematycznie odwiedzać.                 

foto - galeria


Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry

„Narodowe czytanie” w Kłodawie było częścią ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W sobotę na Placu Wolności można było posłuchać utworów Aleksandra Fredry. Czytał m.in. burmistrz Kłodawy Robert Olejniczak, sekretarz gminy p. Dorota Galus. Zewsząd było słychać zawołanie: "Hej Gerwazy, daj gwintówkę! Niechaj strącę tę makówkę!", co przyciągnęło spore grono kłodawian.

Całość imprezy podzielono na dwie części: o godz. 15 odbyła się część artystyczna dla dzieci: czytanie wierszy Aleksandra Fredry przez samorządowców, w tym zbiorowe czytanie „Pawła i Gawła”. Gwoździem programu dla dzieci było wystawienie przez uczniów klasy IVa ze SP Nr2 w Kłodawie „Rzepki” Juliana Tuwima, a nad całością czuwała p. Aneta Kwiatkowska. Biblioteka przygotowała kilka mini konkursów za które zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami.

O godz.17 mogliśmy wysłuchać „Zemsty” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie.

Za rok czeka nas spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza.

 

foto-galeria


„ Od maluszka do staruszka”

Nie ma osoby w Polsce, która nie znałaby wierszy Juliana Tuwima. Każde dziecko zna Lokomotywę, Słonia Trąbalskiego, Ptasia radio czy Okulary, które znajdują się w kanonie literatury dziecięcej.

W bieżącym roku, mija 60 rocznica śmierci pisarza, dlatego Sejm RP, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. W całej Polsce zaplanowano wiele uroczystości. Biblioteka Publiczna w Kłodawie włączyła się w obchody tej rocznicy, poprzez zorganizowanie międzygminnego konkursu recytatorskiego „ Od maluszka do staruszka” ( Kłodawa, Chodów, Przedecz). Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Kłodawy p. Robert Olejniczak, który ufundował nagrody książkowe dla laureatów. Celem konkursu było zainteresowanie i zapoznanie dzieci i młodzieży z poezją, pobudzanie wrażliwości poetyckiej. Konkurs przebiegał w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkolnej, klas 1-3, klas 4-6, gimnazjum i szkól ponadgimnazjalnych. Jury konkursu w składzie dr Barbara Gańczyk – przewodnicząca, Dorota Galus i Ewa Ochędalska, przesłuchały w ciągu sześciu godzin, 64 uczestników, z których postanowiły wyróżnić,

w kategorii : oddział przedszkolny - Gabriela Hryciuka i Kornelię Prusaczyk ze SP w Chodowie - Anastazję Więtczak i Marcela Walczaka z Przedszkola im. J. Brzechwy w Kłodawie,

w kategorii: klas 1-3 - Jakuba Kaźmirowskiego, Wiktorię Kochańską i Wiktora Królasika z SP w Lubońku - Pawła Malickiego z SP w Chodowie - Weronikę Buszka z SP w Korzeczniku,

w kategorii: klas 4-6 - Paulinę Sosnowską z SP w Kłodawie - Weronikę Kozerską z SP w Przedczu - Martę Kochańską z SP w Bierzwiennej Długiej,

w kategorii: gimnazjum - Julię Mikołajczyk z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie - Paulinę Węgielewską z Gimnazjum z Wólki Czepowej - Natalię Pacholską z Gimnazjum w Przedczu,

w kategorii: szkoła ponadgimnazjalna - Olgę Wardzińską z LO Kłodawa

Jury oceniało: stopień opanowania pamięciowego tekstu; poprawne i płynne deklamowanie; świadome używanie środków ekspresji w interpretacji tekstu, takich jak: wymowa, tempo, nastrój, dobór tekstu oraz ogólne wrażenie artystyczne (postawa i ubiór).

Po zaprezentowaniu się wszystkich grup, przewodnicząca jury, udzielała rad i wskazówek na przyszłość nauczycielom i uczniom. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

foto-galeria


Podróże Romana Pankiewicza są dosyć nietypowe, ponieważ związane z pracą zawodową łączą pasję poznania z zarobkowaniem. W kwietniu w Szkole Podstawowej im. Białych Górników na zaproszenie naszej biblioteki pisarz zaprezentował Islandię - promując swoją książkę „Islandia Trzeci żywioł”. Islandia to małe, ale bardzo ciekawe wyspiarskie państwo. Bez mała trzyletni pobyt dał Pankiewiczowi możliwość poznania historii kultury i mieszkańców wulkanicznej wyspy.

Spotkanie miało szczególną wartość edukacyjną, w przystępnej formie przedstawione zostały informacje o kraju, który pełen jest tajemnic i nieodkrytych przez europejczyków cudów. Islandia zachwyca surowym krajobrazem polodowcowym, rozległy płaskowyż wulkaniczny przeraża nieprzewidywalnością przyrody, zadziwia małą liczbą mieszkańców, przyciąga swoją niezwykłością. Któż z nas wie, że na Islandii uprawiane są między innymi banany czy kawa? Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu naturalnej energii do ogrzania szklarni. Na wyspie żyje więcej owiec niż ludzi.

Całości towarzyszyła prezentacja zdjęć ukazujących Islandię z różnych stron: historii, przyrody, geografii, atrakcji turystycznych, infrastruktury. Na Islandii pozostało dużo pojazdów pozostawionych przez amerykańskich żołnierzy po drugiej wojnie Światowej. Uczestnicy obejrzeli zdjęcia autora, ilustrujące przyrodę, niezwykłe zjawiska atmosferyczne i architekturę. Relacja z pobytu była żywiołowa i dostarczyła wielu ciekawych informacji o Islandii i Islandczykach.

W niedalekiej przyszłości mają ukazać się relacje książkowe z pobytu w Rosji i w Niemczech. Zapraszamy do poszukiwania książek tego autora w zasobach naszej biblioteki.

foto - galeria


Dnia 25 marca 2013 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie rozstrzygnięto konkurs wielkanocny „Ozdoba na stół Wielkanocny”. Komisja w składzie: Paweł Rosiak – przewodniczący, Joanna Siurmicka – członek, Małgorzata Cichomska – członek, Adam Maćkowiak – członek, po obejrzeniu 41 prac, które wpłynęły na konkurs wyłoniła laureatów.

I tak w kategorii pierwszej – klasy I-III, pierwsze miejsce zajął Dominik Michalak ze Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej. Wyróżnienia przypadły Natalii Redziak i Gracjanowi Janikowskiemu, oboje ze Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej.

W kategorii II – klasy IV-VI, pierwsze miejsce zajęła Klaudia Perkowska ze Szkoły Podstawowej w Bierzwiennej Długiej, drugie miejsce - Gabriela Kuśmierkiewicz, ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kłodawie, trzecie miejsce dla Alessandry Straszewskiej i Weroniki Gąsiorowskiej obie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kłodawie.

W kategorii III – Gimnazjum – pierwsze miejsce postanowiono przyznać Monice Szafrańskiej z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie, drugie miejsce dla Filipa Kuśmierkiewicza i Aleksandry Kaczmarek – oboje z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie, trzecie miejsce – Aleksandra Kalinowska również Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Wiktoria Rosiak z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

 


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

W dniu 21.03.2013 Biblioteka Publiczna w Kłodawie obchodziła Światowy Dzień Poezji, który w 1999 roku ustanowiło UNESCO. Jego celem jest promocja pisania, czytanie, publikowania i nauczania poezji. Główne obchody odbywają się w Paryżu, ale i my dzisiejszy dzień pragniemy uczcić wspaniałą rocznicą jaką jest obchodzona w tym roku 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Za oknem pada śnieg, więc aura pozwala nam wczuć się w nastrój tamtych dni.

Spotkanie po przez które chcemy pokazać jaki wpływ na wydarzenia historyczne ma słowo pisane a szczególnie poezja i proza, które trafiając na podatny grunt, porywały tłumy do czynu zbrojnego, zatytułowaliśmy „Poezja o Powstaniu Styczniowym”, O sile jej oddziaływania przesądzali wielcy wieszczowie, którym nie było łatwo pisać. Musieli stosować takie środki stylistyczne aby oszukać cenzurę zaborcy. Poezja spełniała ważne funkcje społeczne i podtrzymywała świadomość narodową, świadomość własnego dziedzictwa odmiennego od dziedzictwa zaborcy, integrowała i inicjowała wiele akcji politycznych.

Duże znaczenie miała wtedy poezja narodowa – religia, w której naród prosił o interwencję Boską – „Przed twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę, Wolność, racz nam zwrócić Panie” (Alojzy Feliński – „Boże coś Polskę). Na wieczornicy wykorzystano wiersze o tematyce powstańczej – Marii Konopnickiej, Ignacego Ślusarczyka, Narcyzy Żmichowskiej, M. Romanowskiego, Adama Asnyka, Alojzego Felińskiego, A. Słonimskiego, W. Sabowskiego, J. Nierzymskiego, W. Wolskiego. Recytowały uczennice Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie: Paulina Andrzejczak i Wiktoria Maćkowiak oraz Joanna Siurmicka stażystka w BP w Kłodawie, która wzbudziła podziw swoją dykcją i ciepłym głosem.

Dopełnieniem całości była prezentacja multimedialna przygotowana przez Adama Maćkowiaka. Przestawiała ona sylwetki dyktatorów i generałów czynu zbrojnego, oraz opis działań wojennych na terenie wschodniej wielkopolski. Zawierała odniesienia do poszczególnych dziedzin sztuki ukazujących powstanie styczniowe, w tym malarstwa, muzyki („W srebrnym polu”, „Marsz, marsz Polonia”, „Preludium powstańcze” Chopina). Obejrzeliśmy dwa fragmenty z filmów „Noce i dnie” – pieśń powstańcza oraz wspomnienia Janka Bohatyrowicza z „Nad Niemnem” w którym Janek opowiada Justynie jak to jego ojciec, stryj i Pan Korczyński wyruszali aby wziąć udział w powstaniu.

Ta prezentacja pozwoliła uzmysłowić słuchaczom jak ogromną rolę literatura i sztuka odegrała w ideologicznym przygotowaniu powstania styczniowego, a po jego upadku stworzyła jego legendę, która zawładnęła umysłami Polaków na długie dziesięciolecia.

foto - galeria


„FERIE Z FILMEM W BIBLIOTECE”

Do ferii przygotowują się nie tylko biura podróży, które wysyłają klientów do ciepłych krajów, ale także biblioteki. Ferie spędzone w mieście nie muszą być synonimem nudy. Biblioteka Publiczna w Kłodawie po raz pierwszy zorganizowała zimowe spotkania filmowe w ramach projektu Kulturalnie i Obywatelsko – „Ferie z filmem w bibliotece”.

Akcja została przygotowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Era Nowe Horyzonty. Biblioteka mogła nieodpłatnie wypożyczyć trzy filmy, które pochodziły z programu małej dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe” oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece". W okresie ferii zorganizowano dziewięć projekcji filmowych dla młodzieży i dorosłych w siedzibie biblioteki oraz jej filiach w Pomarzanach Fabrycznych i Bierzwiennej Długiej.

Z oferty tej skorzystało 71 osób, w tym Świetlica Socjoterapeutyczna i Klub Integracji Społecznej. Filmy prezentowane w bibliotece były filmami niekomercyjnymi, raczej edukacyjnymi. Zainteresowani mogli obejrzeć obrazy „Thembi”, „ Most na Wadi” i „Skateistan”, wszystkie dotyczyły problemów społecznych związanych z wojną, konfliktami i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak AIDS. Bohaterami filmów były dzieci, które musiały radzić sobie z przeciwnościami losu, biedą, uprzedzeniami, fanatyzmem dorosłych i wszystkie miały takie same marzenia i pragnienia - żyć w pokoju, żyć bez chorób.

Seanse filmowe prezentowane w bibliotece miały przyciągnąć i zaktywizować czytelników, a także uatrakcyjnić ofertę biblioteki aby stała się miejscem, gdzie nie tylko wypożycza się książki, organizuje konkursy, ale także wyświetla się filmy, które poruszają sumienia, wzruszają i skłaniają do przemyśleń nad światem i nad samym sobą. Czy ja przełamałabym bariery kulturowe, strach przed innością i śmiertelną chorobą? Odpowiedzi każdy musiał poszukać w swoim sercu.

Wstęp na wszystkie seanse był bezpłatny, a jedynym mankamentem dla niektórych osób był brak dubbingu.

 

więcej foto


Projekt IPN w Bibliotece Biblioteka Publiczna w Kłodawie przystąpiła do projektu edukacyjnego „Znaki dwa, klasa gra” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – Biuro Edukacji Publicznej. W ramach projektu otrzymaliśmy nieodpłatnie grę edukacyjną „Znaj Znaki” dla uczestników 12+. Nasza historia pełna jest znaków i symboli, wiele z nich swoje odzwierciedlenie znalazły w literaturze i sztuce, a nawet subkulturze, np. graficiarze często posługujący się symbolem Polski Walczącej, również biały orzeł na czerwonym tle, nie symbolizuje tylko godła, ale kojarzy się z państwem polskim.

W grze występują również postacie historyczne, zarówno pozytywne jak i negatywne. Zapraszamy wszystkich, również dorosłych do spotkania z historią, sprawdzenia swoich wiadomości i poznania nowych faktów.


 


Jak co roku tak i w tym naszą bibliotekę odwiedziły harcerki z kłodawskiego Gimnazjum z opiekunkami z Paniami Ewą Podlasin i Iloną Wojciechowską, niosąc Betlejemskie Światło Pokoju.

Ta coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, zapoczątkowana została w 1986 przez Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Kłodawskie Harcerki przekazały nam świąteczne życzenia i wspólnie odśpiewaliśmy Kolendę „Cicha Noc”.

 

 

 

 


W dniu 18.12.2012 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie komisja w składzie Włodzimierz Kowalczyk – przewodniczący, Włodzimierz Grządziela, Adam Maćkowiak, Jan Rybacki – członkowie komisji spośród 38 prac, jakie wpłynęły na konkurs wyłoniła laureatów.

W kategorii I klas I – III szkół podstawowych, pierwsze miejsce zajęła Karolina Tańska uczennica klasy I, drugie miejsce Hubert Borowski uczeń klasy II (oboje ze SP w Lubońku), trzecie miejsce przypadło Szymonowi Rosiakowi z klasy III SP w Bierzwiennej Długiej.

W kategorii II klas IV – VI, pierwsze miejsce Wiktoria Szymaszek uczennica klasy IV SP w Korzeczniku, drugie Nikola Dzierbicka z klasy V SP w Górkach, trzecie dla Kariny Czupryniak z klasy VI SPSK w Wólce Czepowej. Wyróżnienie przyznano Klaudii Perkowskiej z klasy V SP w Bierzwiennej Długiej.

W kategoria III Gimnazjum, przyznano dwie nagrody, którymi podzielili się Michał Sierakowski z klasy III Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie – pierwsze miejsce, a drugie zajęła Iwona Stempniewska ze Stowarzyszenia Sprawni Inaczej.

Wszystkim uczestnikom oraz nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

 

 W kłodawskiej bibliotece odbył się cykl spotkań o Januszu Korczaku. Prelekcję wygłosiła dr Barbara Gańczyk. Okazją do spotkań stał się obchodzony obecnie Rok Korczakowski. Uczestniczyło w nich około 150 osób. Na wykłady o Januszu Korczaku złożyły się filmy, slajdy, opowieści oraz mniej znane historie i interesujące szczegóły z jego życia.

Podczas tygodniowych spotkań udział w nich wzięli uczniowie klas trzecich z Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie, członkowie Grupy Integracji Społecznej działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kłodawie, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz czytelnicy. Prelekcje pomimo, że na ten sam temat, każde były inne, dostosowane przez Panią dr Gańczyk do poszczególnych odbiorców.

Wykłady się bardzo podobały, za co Pani dr otrzymała podziękowania i kwiaty.

 

więcej foto 


W dniu 8 października 2012 gościliśmy w murach naszej biblioteki p. Hannę Kowalewską pisarkę i poetkę, autorkę cieszącą się dużą popularnością cyklu o Zawrociu. Spotkanie zostało zorganizowane przez naszą placówkę. Autorka cieszy się pozytywnymi opiniami na temat swojej twórczości, zarówno na forach jak i blogach oraz prasie.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kłodawskich klas gimnazjalnych. Hanna Kowalewska ukończyła polonistykę ale jak sama stwierdziła, nie było to ułatwieniem dla stylu jej pisarstwa, wręcz przeciwnie – musiało minąć sporo czasu zanim pozbyła się stylu pisania charakterystycznego dla polonistów (epatowanie naukowym słownictwem a w przypadku Kowalewskiej, która pisała pracę magisterską dot. problematyki mitu Ikara w romantyzmie dochodziły jeszcze trudy zgubienia gdzieś po drodze tej „romantycznej patetyczności”).

Pisarka została odebrana przez młodzież jako osoba ciepła i sympatyczna, nieco powściągliwą ale w miarę rozwoju dyskusji coraz bardziej otwarta i zabawna, emanującą pozytywną energią i serdecznością. Pani Kowalewska na tyle wzbudziła swoją osobą zainteresowanie gimnazjalistów, że kilkoro z nich zadeklarowało po powrocie do domu, natychmiastowe przeczytanie którejś z jej książek.


Konkurs „Plastelinowy przyjaciel” został rozstrzygnięty, a nagrody i dyplomy wręczone. Plastuś - główny bohater „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, w tym roku kończy 76 lat.

W dniu 23.04.2012 r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie komisja w składzie: Katarzyna Klimańska – przewodnicząca, Małgorzata Cichomska – członek komisji, Adam Maćkowiak – członek komisji spośród 51 prac, które wpłynęły na konkurs wyłoniła laureatów.

I tak w kategorii przedszkolaków. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Owczarek z Przedszkola Nr 1 w Kłodawie, drugie miejsce Adam Bąbka z SPSK w Wólce Czepowej. Dwa trzecie miejsca przypadły Monice Kukawce z Przedszkola Nr 1 w Kłodawie i Weronice Czernielewskiej z kl. „0” Kaleń Mała.

Wyróżnienia dla Weroniki Nowickiej i Martyny Wiktorskiej z Przedszkola Nr 1 w Kłodawie.

W kategorii szkół podstawowych kl. I – III pierwsze miejsce dla Macieja Marciniaka ucznia kl. III SP w Przedczu, drugie dla Magdaleny Mszańskiej uczennicy kl. III ZS Nr 2 w Kłodawie, a trzecie przypadło Karolinie Czajce uczennicy kl. III ZS Nr 1 w Kłodawie. Wyróżnienia dla Pauliny Mójta uczennicy kl. II SP w Korzeczniku, Konrada Kwarcińskiego ucznia kl. I SP w Górkach, Oliwii Anielak uczennicy kl. III ZS Nr 1 w Kłodawie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!


W dniu 19.04.2012 r. jedenastu uczniów stanęło do konkursu recytatorskiego pod hasłem Jan Paweł II - papież i poeta, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie. Byli wśród nich wychowankowie klas szóstych szkół podstawowych oraz gimnazjaliści i licealiści z Kłodawy, Wólki Czepowej, Górek i Przedcza.

Komisja w składzie: Pan Robert Banasiak – przewodniczący, Pani Ewa Ochędalska i Pani Barbara Bilska po wysłuchaniu wierszy w wykonaniu 11 uczestników nagrodziła Weronikę Nolbert, Sebastiana Kuroczyckiego, oboje z ZS Nr 2 w Kłodawie oraz Kacpra Nowakowskiego ucznia Gimnazjum w Przedczu.

Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni: Paula Żak, Hubert Rosiński - uczniowie Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej, Malwina Jaskólska, Weronika zasada - uczennice Gimnazjum w Przedczu, Olga Rosiak, Joanna Rzepka, Aleksandra Kukawka z ZS Nr 2 w Kłodawie Tomasz Szafrański z SP w Górkach.

Gratulujemy!

 

więcej foto 


Już po raz trzeci spotkaliśmy się z dr nauk rolniczych Panem Włodzimierzem Kowalczykiem. Trasa rowerowa która była tematem przewodnim prelekcji – prowadziła z Francji do Santiago de Compostela. Camino de Santiago bo często po hiszpańsku tak nazywana jest Droga Św. Jakuba wiedzie do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Szlak oznaczony jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

 

page

Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Po drodze znajdują się kościoły i kaplice, ale także miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów prowadzonych przez parafie, schroniska młodzieżowe albo osoby prywatne. Często są to gospodarstwa agroturystyczne. Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi: compostelę. Pielgrzym powinien umocować do ubrania bądź plecaka muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami pielgrzyma są: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę. W przypadku Pana Włodzimierza jest to rower.

f8

 

f

 

f1

 

f2

 

f3

 

f4

 

f5

 

f6

 

f7

 


W dniu 20.01.2012 w świetlicy wiejskiej w Pomarzanach Fabrycznych odbyło się drugie już spotkanie – z trzech zaplanowanych - zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie, Filię Biblioteczną w Pomarzanach Fabrycznych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie, z dr nauk rolniczych Włodzimierzem Kowalczykiem. Tym razem nasz gość zabrał nas na „wycieczkę rowerową” szlakiem Św. Jakuba która prowadziła przez Dolny Śląsk do czeskiej Pragi.

Wraz z zaprzyjaźnionymi cyklistami w drodze do Czech odwiedził Bractwo św. Jakuba w Jakubowie z którego po mszy św. i małym poczęstunku, wyruszyli w dalszą drogę. Można odbyć wirtualną wycieczkę po Jakubowie wchodząc na stronę bractwa:

http://www.bractwoswjakuba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=178&Itemid=308

Prelekcję uświetnił pokaz zdjęć, które były dokumentacją tychże wydarzeń. Na trzecie spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do świetlicy w Pomarzanach Fabrycznych w dniu 23.02.2012.

 

pf(1)

 

pf (2)

 

pf (3)

 

pf(4)


 W dniu 9.11.2011 w świetlicy wiejskiej w Pomarzanach Fabrycznych odbyło się spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie, Filię Biblioteczną w Pomarzanach Fabrycznych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klodawie, z dr nauk rolniczych Włodzimierzem Kowalczykiem, pasjonatem – cyklistą, podróżnikiem. Tematem prelekcji były podróże m.in. na Nordkapp, skalisty przylądek w Norwegii, który przez wielu uważany jest za najdalej wysunięty na północ kraniec Europy. W rzeczywistości inny przylądek, znajdujący się na tej samej wyspie ok. 4 kilometry dalej na północny zachód, Knivskjellodden, jest wysunięty o około 1200 m bardziej na północ niż Nordkapp. Knivskjellodden jednak wynurza się niżej nad poziom morza i jest turystycznie mniej atrakcyjny, toteż Nordkapp jest celem większości wycieczek w te rejony. Nasz gość z pasją opowiadał o swoich przeżyciach, opisywał zwyczaje i codzienność odwiedzanych krajów, opisywał swoje przygody, pokazywał fotografie przywiezione z krajów przez które prowadziła trasa rajdu.

 

f10

 

f1

 

f2

 

f3

 

f4

 

f6

 

f7

 

f8

 

f9


W dniu 20 października 2011 r. w sali Hotelu „Dom Górnika” odbył się Jubileusz 65 lecia Biblioteki Publicznej w Kłodawie. Uroczystość rozpoczął występ młodzieżowego zespołu „Art” z ZS Nr 2 w Kłodawie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Siwińskiej. Następnie głos zabrała Pani Barbara Maćkowiak Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kłodawie, która powitała zgromadzonych gości i przedstawiła krótką historię biblioteki. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą działalności biblioteki. Referat poświęcony książce w różnych jej postaciach wygłosiła Pani Elżbieta Stępień kierownik filii bibliotecznej w Bierzwiennej Długiej. Pani Dyrektor Barbara Maćkowiak podziękowała Burmistrzowi Józefowi Chudy i przewodniczącej Rady Miasta Pani Jadwidze Jaroniewskiej za podejmowane działania na rzecz rozwoju Bibliotek i poprawy warunków pracy. Wyróżniła również osoby, które poprzez swoje działania zostali wpisani na listę „Przyjaciół” Biblioteki. Bibliotekarze podziękowali również swoim wiernym czytelnikom przekazując im dyplomy i kwiaty. Szczególne podziękowania płynęły pod adresem sponsorów. Następnie dla wszystkich pracowników na ręce Pani Barbary Maćkowiak gratulacje i życzenia przekazywali zaproszeni goście: Ireneusz Niewiarowski – senator RP, Burmistrz Kłodawy Józef Chudy, Radni Powiatowi Ewa Ochędalska i Zdzisław Domański, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy w Kłodawie, bibliotekarze z powiatu kolskiego z dyrektor PiMBP w Kole Panią Aleksandrą Kowalską, przedstawiciel WBPiCAK w Poznaniu Pani Magdalena Giemza-Żurawska, Pani Danuta Dymczak prezes BS w Kłodawie oraz osoby prywatne. Po części oficjalnej goście obejrzeli wystawę „Biblioteka w obiektywie” i wystawione kroniki biblioteki. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele mediów - prasy lokalnej, TV Koło i Telewizji Konin. Wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek .

Specjalne podziękowania dla naszych sponsorów.

 

sponsor

 

Sklep Spożywczy Zygmunt Kiełbasa ul. Krępa 8 – Kłodawa,

Ewa Kaftan Radna Rady Miejskiej w Kłodawie,

Hurtownia „Sprzedaż Dobrej Książki” Alicja Bartosińska – Tczew;

Hurtownia Książek „Kapryss” – Olkusz,

Zenobia Jaworska Prezes BS w Przedczu,

Firma Remontowo- Budowlana Stanisław Cichomski - Staszkówek 62/1 - Kłodawa,

Cukiernia Jerzy Koprowicz ul. Warszawska 53 – Kłodawa,

Wypieki Świata piekarnia Rodzinna S.C. ul. Wyszyńskiego 8 – Kłodawa,

Sklep Ogólnospożywczy Węgielewscy S.C. Wyszyńskiego 57 – Kłodawa,

Piekarnia Józef Cieślinski ul. T. Kościuszki 86 - Dąbrowice,

Cukiernia Agnieszka Cieślińska ul. Cegielniana – Kłodawa,

F.H.U „Łącznik” Janusz Kubiak - Bierzwienna Długa Kol. 115A - Kłodawa

 


22 września 2011 w ZS nr 2 w Kłodawie odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie z pisarką, autorką podręczników i dziennikarką Panią Małgorzatą Strękowską – Zaremba. Gospodarzami spotkania byli uczniowie klas II i III ZS Nr 2 w Kłodawie, którzy wysłuchali przeczytany przez autorkę fragment książki „Filipek i szkoła”. Było też trochę zabawy no i najciekawsze na sam koniec. Pytania do autorki: ile książek Pani napisała?, jak długo pisze pani książkę?, kiedy Pani zaczęła pisać?, itd., itp. Pisarka w swoim dorobku ma około 40 książek w tym serię książek przygodowych o Filipku Zaskrońcu, podręczniki, pisze do dziecięcego czasopisma „Bluszczyk”, jest autorką kilku książek dla dorosłych – „Złodzieje snów”, gdzie pokazuje, że dzieci bardzo przeżywają to co się dzieje w świecie dorosłych (rozwód rodziców), ich traumatyczne przeżycia, które zostawiają ślad na całe życie. Małgorzata Strękowska – Zaremba ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, jest członkinią Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posiadaczką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2008 roku za książkę „Złodzieje snów” w konkursie Książka Roku zorganizowanym przez Polską Sekcję IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych), otrzymała wyróżnienie, a w 2009 za tę samą książkę otrzymała II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, a nagrodzona książka wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.


k 2

 


W dniu 30.06.2011 bibliotekarze z całego powiatu kolskiego zwiedzili naszą kopalnię. Wycieczka została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Kłodawie z okazji Święta Bibliotek i Bibliotekarzy. Po zjeździe windą na poziom 600 m, oprowadzający nas przewodnicy – Panowie Andrzej Mikołajczyk i Tadeusz Gibaszek opowiedzieli historię powstania kłodawskich złóż oraz zastosowania soli. Mogliśmy obejrzeć wyeksploatowane komory solne, zobaczyć maszyny i urządzenia używane w kopalni przy urabianiu soli.

 


Już po raz kolejny w dniach 18 – 19.06.2011 w naszym mieście odbyły się Kłodawskie Dni Soli. Biblioteka czynnie włączyła się w obchody. W pierwszym dniu odbył się wieczór poetycki „Moja wierna mowo”, poświęcony twórczości Czesława Miłosza w 100 rocznicę jego urodzin. Można było wysłuchać poezji Miłosza recytowanej przez Aleksandrę Windygę, Kamilę Kurzawę i Paulę Żak, zwyciężczynie konkursu „Miłosz zaczarowany”, zorganizowanego przez bibliotekę. Laureatki wspomagały panie bibliotekarki: Katarzyna Klimańska i Elżbieta Stępień. Przez cały czas można było obejrzeć wystawę książek o tematyce patologii społecznych i chorób cywilizacyjnych oraz wystawę książek „Czesław Miłosz w literaturze” – poświęconych poecie-pisarzowi. „Biblioteka w obiektywie” to kolejna wystawa udostępniona przez kłodawską książnicę a przedstawiająca działalność biblioteki w ostatniej dekadzie. Wystawa będzie czynna do końca 2011r. Serdecznie zapraszamy.

 

Specjalne podziękowanie dla Pani Alicji Jaworskiej z kwiaciarni znajdującej się przy ulicy Dąbskiej 46 w Kłodawie za wypożyczenie dekoracji kwiatowych. Dziękujemy!!!


 

wesolych swiat

 


„Zadbaj o swoje zdrowie” to cykl spotkań, jakie odbywają się w naszej bibliotece a mające na celu spopularyzowanie zdrowego stylu życia, bo każdy z nas wie , że najważniejsze w naszym życiu jest zdrowie. W dniu 1.04.2011 odbyło się spotkanie z Panią dr Katarzyną Cichoń, która wygłosiła prelekcję na temat wpływu diety owocowo-warzywnej na zdrowie i kondycję naszego organizmu. Zbliżający się okres letni jest dobrym czasem na poprawienie kondycji naszego organizmu. Coraz mocniej operujące słońce jest motorem większego przypływu energii w naszym organizmie a tym samym prowadzi do częstszego uczucia zadowolenia, mniejszej nerwowości. Nasz organizm powinien dobrze radzić sobie z usuwaniem toksyn, ponieważ uzbrojony jest w naturalne filtry takie jak: płuca, wątrobę, nerki i skórę. Dieta owocowo – warzywna może wspomóc oczyszczanie naszego organizmu z toksyn, które nasz organizm wchłania w postaci zanieczyszczeń ze środowiska i związków chemicznych zawartych w żywności, dodatkowo zatruwamy go nikotyną, alkoholem, lekami lub kofeiną. Jest to dieta godna polecenia, może być dietą alternatywną dla coraz częściej stosowanych diet, w których odpowiedzialne za oczyszczanie naszego organizmu są różnego rodzaju preparaty i leki.

 

 

 

 

 


Równo miesiąc po pierwszym spotkaniu, jakie odbyło się w naszej bibliotece dr Włodzimierz Kowalczyk odwiedził nas po raz drugi, tym samym kontynuując serię spotkań poświeconych podróżom rowerowym. Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli – są to Drogi Świętego Jakuba. Ludzie uczęszczają tymi drogami z różnych pobudek, jedni szukają jedności z Bogiem, inni chcą się modlić niosąc swoje błagalne lub dziękczynne intencje, jeszcze inni szukają towarzystwa drugiego człowieka, chcą odetchnąć od codziennego zabiegania. Wielu ludzi traktuje pielgrzymowanie jako formę poznawania świata, zwiedzania ciekawych miejsc, lub zażywania ruchu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Pan Włodzimierz znakomicie łączy formy duchowe z poznawczymi o czym mogliśmy się przekonać słuchając jego wspomnień popartych slajdami z pielgrzymki rowerowej do katedry w Santiago de Compostela jaką odbył w maju 2010 roku. W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych, Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów nazywane albergue lub refugios prowadzonych przez lokalne społeczności: parafie, stowarzyszenia, schroniska młodzieżowe czy też przez osoby prywatne w gospodarstwach agroturystycznych. Każdy pielgrzym powinien w biurze pielgrzyma zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi: compostelę. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinien umocować muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami są także: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę. Pątnicza wędrówka zaczynała się we Francji w miejscowości Saint Jean Pied de Port, po północnej stronie Pirenejów, gdzie każdy wchodzący na Drogę musiał włożyć do plecaka kilka sporych kamieni, które wysypywał po przebyciu całej trasy. Kamienie symbolizują grzechy, których się można wyzbyć po odprawionej pokucie. Pireneje zachwyciły nas wąwozem Roncesvalles, gdzie zginął Roland główny bohater „ Pieśni o Rolandzie” , następnie Droga wiedzie przez górzystą Navarrę, krainę Basków. Co roku w prowincji Pampeluna w dniach 6-14 lipca organizowane są gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta. Atapuerca to miasto położone kilkanaście kilometrów od Burgos w regionie Kastylia i León, gdzie odkryto najstarsze szczątki przodków człowieka znalezione w Europie. Rejon Rioji słynie z winnic, produkujących czerwone wino. Na tyłach winiarni znajdującej się obok zabudowań poklasztornych są nawet kurki, z których płynie ten napój! Można odkręcić i pić do woli. Albo napełniać puste butelki. Zupełnie za darmo!!!!

 

 

Niektórzy nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów dalej, nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra, którą w starożytności uważano za koniec świata. Tradycyjnie po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla, którą docierający nad morze wędrowcy zabierali, jako dowód przebytej drogi. Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym oraz wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za udział w pielgrzymkach kolarskich zbiera się punkty, które są zamieniane na kolarskie odznaki pielgrzymie. Celem jakim sobie wyznaczył nasz prelegent jest zdobycie najwyższej w ośmiostopniowej skali odznak, odznaki – Chrześcijański Pielgrzym Świata, czego Panu Włodzimierzowi serdecznie życzymy. Trzeba dodać, że nasz gość od roku 2007 przejechał rowerem ponad 34000 km, czyli okrążył kulę ziemską prawie dookoła.


 

W dniu 10.02.2011 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z dr nauk rolniczych Włodzimierzem Kowalczykiem, pasjonatem – cyklistą, podróżnikiem. Tematem prelekcji były podróże, jakie ostatnio odbył wraz ze swoimi zaprzyjaźnionymi kolegami - rowerzystami.  Nasz gość z pasją opowiadał o swoich przeżyciach, opisywał zwyczaje i codzienność odwiedzanych krajów, opisywał swoje przygody, pokazywał fotografie przywiezione z krajów przez które prowadziła trasa rajdu. Jej celem był  najdalej wysunięty na północ kraniec Europy - norweski przylądek Nordkapp. Na kolejne spotkanie z Panem Kowalczykiem zapraszamy w dniu 10.03.2011 na którym to nasz podróżnik opowie o swojej pielgrzymce rowerowej jaką odbył „Drogami św. Jakuba” na pograniczu Francji i Hiszpanii.

 

foto (009).jpg

 

więcej foto


Mimo dużego mrozu w dniu 16.12.2010 r. dzieci ze SP w Kaleni Małej: klasy III, I, O oraz przedszkolaki ze swoimi opiekunkami odwiedziły naszą bibliotekę. Panie bibliotekarki wprowadziły je w świat książek pokazując różnorodność księgozbioru, opowiedziały jak dbać o nie, aby w przyszłości mogli z nich korzystać inni czytelnicy. Dzieciaki zapoznały się z księgozbiorem Książnicy, ze sposobem wypożyczania książek. Pani Kasia Klimańska przeczytała „Gawędę o Aniołach”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od bibliotekarzy słodycze.

 

więcej foto


HEIDI HASSENMÜLER

Urodzona w 1941 w Hamburgu. W 1974 r. wraz z rodziną przeniosła się do Holandii. Tam studiowała dziennikarstwo i literaturę. Jest współpracownikiem wielu gazet i czasopism w kraju i zagranicą, a także wielu książek poświęconych młodzieży i ich problemom. Najbardziej znane „Dobranoc słonko”, „Czarne, czerwone, śmierć”, „W sidłach anoreksji”, „Fałszywa miłość”, „Super gwiazda”, „Niemy śmiech”. Od 14 lat tworzy, jako niezależny autor i często bierze udział w spotkaniach z czytelnikami, m.in. w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury.

Dla Heidi najważniejszy jest bezpośredni kontakt z czytelnikami i możliwość dyskusji z nimi. Zdobyła kilka nagród, najbardziej znacząca to Buxtehuder Bulle w 1990 r. za „Dobranoc słonko”, jako najlepszą niemieckojęzyczną powieść dla młodzieży. Tytuł ten jest obecnie zalecany w szkołach niemieckich, jako lektura.

Trasę autorską po Polsce promuje Oficyna Wydawnicza Foka z Wrocławia w osobie Pana Wojciecha Karwackiego.

Barbara Maćkowiak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. A. Maćkowiak


 

 Wieczór z Chopinem

 

W dniu 11.06.2010 r. ramach obchodzonego w tym roku Kłodawskiego Święta Soli - w naszej Bibliotece odbył  się spektakl zatytułowany „Wieczór z Chopinem” dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. W kameralnym nastroju zaproszeni goście wysłuchali montażu słowno - muzycznego ukazującego życie i artystyczne dokonania wielkiego kompozytora i pianisty, który przez niektórych nazywany był poetą fortepianu.

Postać Fryderyka przybliżyły  Panie bibliotekarki Katarzyna Klimańska i Elżbieta Stępień oraz uczennica gimnazjum ZS Nr 1 w Kłodawie - Ola Windyga. Całość ilustrowana była utworami wielkiego kompozytora. W swoim podziękowaniu wiceburmistrz Pan Stanisław Marciniak, który z kilkoma radnymi miejskimi uczestniczył w spotkaniu – stwierdził, że była to wspaniała uczta duchowa.


27.05.2010 r. obyła się druga część akcji pt. „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tym razem Kłodawska Biblioteka gościła  dzieci z klas drugich SP ZS Nr 2 w Kłodawie wraz z opiekunkami: Paniami Elżbietą Pietrzak i Barbarą Kociubą. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w osobie Pani Izabeli  Nowakowskiej, która razem z Panią Katarzyną Klimańską pracownikiem Biblioteki Publicznej w Kłodawie czytały wiersze i opowiadania. Zaproszonym gościem kłodawskiej książnicy był także strażak z kłodawskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Pan Tomasz Barański, który opowiedział dzieciom o zagrożeniach, jakie mogą czekać na nich w ich domach, na podwórkach, o tym, jak w  sytuacjach niebezpiecznych się zachować, kogo powiadomić, na jakie numery alarmowe dzwonić. Gościliśmy też Pana Tadeusza Ziębę przedstawiciela lokalnej prasy. Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodkościami.

 


 

 Od czego zależy sukces jednostek i społeczeństw? Od ich wiedzy! A kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie. Dzieci uczy się czytania, ale nie dba  się o to, by lubiły czytać. Dlatego w dniu 20.05.2010 r. Biblioteka Publiczna w Kłodawie po raz kolejny zorganizowała akcję pt. „Cała Polska Czyta Dzieciom” , w którym udział wzięła klasa II SP ZS Nr1 w Kłodawie z opiekunką Panią Mariolą Felczyńską.  Na nasze spotkanie przybył z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa Pan Stanisław Marciniak, który przeczytał wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Tadek niejadek” i opowiedział dzieciom o zależności pomiędzy składnikami spożywanych posiłków a rozwojem fizycznym i umysłowym dzieci. W dalszej części spotkania Dyrektor Biblioteki przeczytała dwa opowiadania z książki Grzegorza Kasdespke „Ostrożnie” na temat niebezpieczeństw, jakie czekają na dzieci w ich własnych domach. Omawiano zagrożenia na jakie są one narażone i jak powinny się zachować w danej sytuacji. Na koniec po przeczytaniu bajki o przyjaźni Pani Mariola Felczyńska będąca pedagogiem szkolnym, wytłumaczyła swoim podopiecznym znaczenie słowa przyjaciel i jak się zachowywać wobec przyjaciół ażeby można było sobie zasłużyć na ich szacunek i wyróżnienie jakim ich darzą. Przestrzegała dzieci przed złym traktowaniem swoich kolegów i koleżanek, przed plotką, która jako niesprawdzona i kłamliwa pogłoska może wyrządzić dużą krzywdę oraz utratę dobrego wizerunku danej osoby. Na koniec spotkania jak to bywa w naszej Bibliotece, dzieci zostały poczęstowane słodkościami.

 


 

 

„Uczucie miłości ma tyle lat, ile liczy sobie nasza cywilizacja” – tymi słowami Dyr. Biblioteki Barbara Maćkowiak rozpoczęła wieczór z poezją. Tematem wieczoru była miłość, która może odnosić się do Boga, ojczyzny, do rodziców, żony i dzieci. Uczucie to może być głębokie i piękne jeśli dotyczy dwojga ludzi którzy się kochają, ale nieść nieszczęście, ból, a nawet śmierć, jeśli jest nieodwzajemnione lub jedna ze stron dopuści się zdrady. Mimo tego zagrożenia każdy człowiek marzy o wielkiej miłości. Uczucie to łączy ludzi i tworzy między nimi więź, nadaje życiu sens i pozwala człowiekowi prawidłowo się rozwijać. Ten któremu brakuje miłości jest samotny, zgorzkniały i cierpiący.

Scenariusz wieczoru przygotowany przez dyrektora biblioteki to miks muzyki i czytanej przez Panie bibliotekarki poezji o miłości. Spotkanie rozpoczęto „Hymnem o miłości” Św. Pawła, którego tekst jest jedną z najstarszych i najdojrzalszych definicji miłości.

Ponad to usłyszeliśmy fragment „Kłótni” z księgi V Pana Tadeusza i wiersz „Do M” Adama Mickiewicza, „Między nami nic nie było” i „Zwiędły listek” - Adama Asnyka, „Rozmowę liryczną” - K.I. Gałczyńskiego, „Pragnienie” - K.K. Baczyńskiego, „Tylko łóżko” - Agnieszki Osieckiej oraz wiersze „Gdzie jesteś”, „Szkoda róż”, „Co to jest miłość” - Jonasza Kofty.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Jadwiga Jaroniewska z mężem, Pan Zdzisław Siwiński z małżonką, pan Henryk Wiśniewski z małżonką, Pan Wojciech Matczak i Pani Monika Michalak. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze a zaproszeni goście wykazali się swoimi talentami recytatorskimi.  


 

 

„Kiedy jakaś biblioteka przestaje istnieć, kiedy jakaś księgarnia na zawsze zamyka podwoje, kiedy jakaś książka ginie w otchłani zapomnienia, Ci, którzy znają to miejsce, my strażnicy ich dusz, robimy co w naszej mocy, aby te bezdomne książki trafiły tutaj. Bo tutaj książki, o których nikt już nie pamięta, książki, które zagubiły się w czasie, żyją nieustającą nadzieją, iż pewnego dnia trafią do rąk nowego czytelnika, że zawładnie nimi nowy duch.”

 

W maju Biblioteki obchodzą swoje święto: „Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.”  Właśnie dzisiaj 8 maja w naszej placówce obchodzono uroczyście ten dzień, który przebiegał pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom – Vipy Czytają Dzieciom.” Na nasze spotkanie przybył Pan Józef Chudy Burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa wraz z Panią Ewą Pierzgalską Inspektorem do Spraw Oświaty i Kultury oraz uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Nr 1 z wychowawczyniami: Panią Małgorzatą Kołodziejska i Panią Martą Nolbert.

Burmistrz Kłodawy złożył na ręce Dyrektora Biblioteki kwiaty i życzenia dla  wszystkich pracowników biblioteki. Były też życzenia od Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Pani Heleny Bednarskiej oraz od Dyrekcji i uczniów klas I ZS Nr 1. 

Spotkanie z dziećmi przebiegało w miłej atmosferze. Gwoździem programu było głośne czytanie przez Pana Burmistrza, dzieciom książeczki „Bałagan w Bibliotece”. Pani Ewa Pierzgalska z kolei wyrecytowała dzieciom z pamięci tekst książeczki ( O myszce, która miała urodziny? ), której nauczyła się na pamięć, czytając ją w przeszłości swojej córce. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od bibliotekarzy słodycze.


 

 

W dniu 4.11.2008 uczniowie z klas IV i V ze Szkoły Podstawowej w Górkach wraz z wychowawczynią Panią Eweliną Siwińską wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Kłodawie. Dyrektor Biblioteki Pani Barbara Maćkowiak wprowadziła je w świat książek pokazując różnorodność księgozbioru, powiedziała jak dbać o nie, aby w przyszłości mogli z nich korzystać inni czytelnicy. Dzieciaki zapoznały się z księgozbiorem Książnicy, ze sposobem wypożyczania książek oraz z zadaniami biblioteki, na które składa się, upowszechnianie wiedzy i nauki, rozwój kultury poprzez czytelnictwo, dbanie o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej na terenie Gminy Kłodawa oraz współdziałanie z innymi bibliotekami, instytucjami, szkołami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności lokalnej. W czytelni obejrzały nowości wydawnicze, poznały wydawnictwa, specjalizujące się w wydawaniu książek dla dzieci i młodzieży, zapoznane zostały z najnowszymi seriami wydawniczymi oraz zostały poinformowane o możliwości korzystania w bibliotece z darmowego internetu. 

 


 

Rok 2008 uchwałą z dnia 10 lipca 2007 roku w dziesiątą rocznicę śmierci poety, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Zbigniewa Herberta. Tą rocznicę uczciła także w dniu 25.09.2008 Biblioteka Publiczna w Kłodawie, która zorganizowała konkurs recytatorski „Pan od poezji” poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych miasta i gminy Kłodawa.

Jury w składzie: Pan Robert Banasiak   przewodniczący, Panie Janina Roszkiewicz i Barbara Maćkowiak postanowiło przyznać pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych Edycie Jankowskiej uczennicy klasy VI SP w Bierzwiennej za recytację wiersza  „Dwie krople”. Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Wastowskiej  z SP SPSK w Wólce Czepowej, za wiersz  „Kamyk”. Natomiast trzeciego miejsca w tej kategorii jury nie przyznało, ponieważ reszta uczestników przedstawiała ten sam poziom. W kategorii gimnazjum przyznano dwa pierwsze równorzędne miejsca: Małgorzacie Szubskiej za wiersz  „Pudełko zwane wyobraźnią”  i Manueli Rosołek za  „Przesłanie Pana Cogito” . Obie uczennice z Gimnazjum ZS nr 2 w Kłodawie, drugie miejsce zajęła Aleksandra Jeziorska  z Gimnazjum  SP nr 1 w Kłodawie za wiersz  „Dojrzałość”. Wszyscy uczestnicy konkursy zostali wyróżnieni dyplomami, zwycięscy w nagrodę dostali książki.

 

Gratulujemy! 

 

UCZESTNICY KONKURSU

 

Szkoły Podstawowe:

 

   1. Małgorzata Wastowska SP w Wólce Czepowej

       utwór: „Kamyk”

       opiekun: Małgorzata Grzanka

 

   2. Justyna Konopińska SP Górki

       utwór: „Pudełko zwane wyobraźnią”

       opiekun: Ewelina Siwińska

 

   3. Patryk Górski SP Luboniek

       utwór: „Testament”

       opiekun: Beata Trębacka

 

   4. Edyta Jankowska SP Bierzwienna

       utwór: „Dwie krople”

       opiekun: Maria Kurpik

 

   5. Anna Nowak SP Bierzwienna                  

       utwór: „Dusza Pana Cogito”

 

       opiekun: Maria Kurpik   

 

   6. Natalia Nowak SP Korzecznik      

       utwór: „Do pięści”

       opiekun: Anna Zielińska    

   7. Katarzyna Maroszczyk SP Korzecznik       

       utwór: „Czułoś”

       opiekun: Anna Zielińska

 

Gimnazja:

 

   1. Natalia Augustyniak Gimnazjum SPSK im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej kl.II

       utwór: „Przepaść Pana Cogito”

       opiekun: Małgorzata Grzanka

 

   2. Anna Szczyglewska - Gimnazjum SPSK im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wólce Czepowej kl.III

       utwór:  „O Troi”

       opiekun: Małgorzata Grzanka

 

   3. Aleksandra Jeziorska - Gimnazjum ZS nr 1 kl. III

       utwór:  „Dojrzałość”

       opiekun: Ilona Wojciechowska

  

   4. Lilia Janiszewska -  Gimnazjum ZS nr 1 kl. II

       utwór:  „Chciałbym opisać”

       opiekun: Aleksandra Jankowiak

 

   5. Małgorzata Szubska - Gimnazjum ZS nr 2 kl. III 

       utwór:  „Pudełko zwane wyobraźnią”

       opiekun: Ewa Król

 

   6. Manuela Rosołek - Gimnazjum ZS nr 2 kl. II

       utwór:  „Przesłanie Pana Cogito”

       opiekun: Ewa Król     


 

30 maja 2008 , o godzinie 9.30 nasza biblioteka uroczyście obchodziła Jubileusz 60 - lecia powstania i działalności Filii Bibliotecznej w Bierzwiennej Długiej.  Uroczystość odbyła się w remizie OSP Bierzwienna. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Paweł Nowak z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa, Radny Robert Banasiak, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Kole Pani Aleksandra Kowalska, Instruktor PiMBP w Kole  Dorota Wieczorek, przedstawiciel OSP w Bierzwiennej Zbigniew Sędziak, były radny Edmund Junkiert, Pan Piotr Stegienta, kierownicy punktów biliotecznych, Dyrektor Wojciech Ogorzelski, nauczyciele i uczniowie SP w Bierzwiennej oraz czytelnicy. Uroczystość uświetniły występy małych artystów z zaprzyjaźnionej szkoły, przygotowanych przez Panią Marię Kurpik.


Maj jest miesiącem Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. W tych dniach przyjmujemy wycieczki ze szkół i przedszkoli. Ostatnio 20.05.2008 gościła w Bibliotece klasa II B z ZS nr 2   z wychowawczynią Panią Anetą Markowską.

Dzieci pod okiem Pani bibliotekarki Katarzyny Klimańskiej zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o działaniu biblioteki, o różnicach między biblioteką publiczną a szkolną, poznały zasady

korzystania z biblioteki i budowę książki. Pani Dyrektor przeczytała dzieciom historię  „Droga przyjaciółko”, o owieczce i wilku,  uczącą ostrożności w kontaktach i korespondencji z nieznajomymi. Później wszystkie dzieci wykazały się umiejętnością czytania, czytając opowiadanie dodające dzieciom odwagi pt.  „Dzień Matki”. Drugoklasiści podziękowali za gościnę własnoręcznie wykonaną laurką i bukietem pięknych kwiatów.


 

W maju Biblioteki obchodzą swoje święto: „Dzień Bibliotekarza i Bibliotek”.  Właśnie wczoraj 8 maja w naszej placówce obchodzono uroczyście ten dzień, który przebiegał pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”. Na nasze spotkanie przybył Pan Paweł Nowak z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Kłodawa, Pan Tomasz Barański z-ca Naczelnika i opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, który otrzymał tytuł Wielkopolskiego Strażaka Roku 2008 oraz uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Nr 2 z wychowawczyniami, Panią Ewą Nowak i Panią Anetą Kwiatkowską. Goście na ręce Dyrektora złożyli kwiaty i życzenia od Burmistrza Kłodawy Józefa Chudego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Pani Heleny Bednarskiej oraz od uczniów klasy I ZS Nr 2. 

Spotkanie z dziećmi poprzedziło przecięcie wstęgi i otwarcie czytelni internetowej, która posiada trzy komputery pozyskane z MSWiA z programu operacyjnego „Ikonka-cd”. Służyć one będą bezpłatnie wszystkim czytelnikom, którzy zastosują się do regulaminu czytelni.  Gwoździem programu było głośne czytanie przez Burmistrza, dzieciom książeczki  „Jak Wojtek został strażakiem”, której słuchano z wielką uwagą. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się pogadanka przeprowadzona przez zaproszonego strażaka. Dzieci z zapartym tchem słuchały krótkiej historii o kłodawskiej strażnicy, dowiedziały się dużo o ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków, nad którymi czuwa święty Florian. Siedmiolatki wykazały się wiedzą przeciw pożarową, znały numery alarmowe służb ratunkowych i przeszły mały instruktaż udzielania pierwszej pomocy przy złamaniu kończyny górnej.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodycze od Pana Pawła Nowaka i od Bibliotekarzy.

 

Barbara Maćkowiak


Trzeciego Maja 1791 roku Polska, jako pierwsza uchwaliła konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. O kilka miesięcy wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788 roku. Konstytucji 3 Maja zniosła liberum weto, konfederację i wolną elekcję. Podzieliła na dwie izby poselską i senatorską - sejm, którego  Posłowie i Senatorowie mieli być gotowi do obrad w każdej chwili. Religia katolicka została utrzymana jako religia panująca a przejście na inne wyznanie miało być karane. Wyznawcom innych religii i obrządków zagwarantowano wolność wyznania. Szlachcie zagwarantowano prawa własności, zobowiązano ją do obrony Konstytucji i Rzeczypospolitej. Mieszczanom zapewniono nietykalność osobistą. Chłopów otoczono opieką państwa, pozwolono na wolność osiedlania się i poruszania po kraju i poza jego granicami. Rzeczpospolitą ogłoszono monarchią konstytucyjną. 

Kłodawa podobnie jak inne miasta  naszego kraju, obchodziła Święto 3 Maja. O godzinie 10.30 w kościele została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, którą celebrował ks. prałat Jerzy Dylewski.  Po mszy delegacje i poczty sztandarowe kłodawskich zakładów pracy, urzędów, szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, straży pożarnej, policji oraz delegacja naszej biblioteki przemaszerowały pod pomnik kłodawskich ofiar faszyzmu na Placu Wolności, gdzie złożyły wiązanki kwiatów.


W dniu 02.04.2008 w 3 rocznicę śmierci Jana Pawła II pracownice Biblioteki Publicznej w Kłodawie zorganizowały wieczornicę zatytułowaną „Pozwólcie mi odejść”,  którą zaprezentowały w Gminnym Ośrodku Kultury. Scenariusz oparty został na fragmentach ostatniego rozdziału książki ks. Kard. Stanisława Dziwisza „Świadectwo”, przedstawiający ostatnie dni życia Papieża. Dni pełne ogromnego cierpienia psychicznego, kiedy nie mógł przemówić do ludzi i bólu fizycznego, który znosił z wielką pogodą ducha i cierpliwością. Sentencją wieczoru było hasło „Życie trwa wiecznie”,  do którego dążą wszyscy wierzący, nie tylko chrześcijanie. Tekst przeplatany był nastrojowymi tematycznymi utworami muzycznymi i poezją, której autorami byli zwykli ludzie, piszący pod wpływem silnych emocji wywołanych śmiercią Ojca Świętego.

Uzupełnieniem całości był pokaz slajdów wyświetlanych w trakcie trwania utworów muzycznych, przedstawiający cierpiącego Papieża, jego niedomaganie podczas pielgrzymek , niemy krzyk w oknie Bazyliki Św. Piotra, wystawienie ciała w Sali Klementyńskiej i ceremonię pogrzebu. Nieodłącznym elementem pokazu były białe gołębie, symbol Ducha Świętego i Pokoju, którego Papież był orędownikiem. Cieszę się, że wybrałam właśnie tekst Stanisława  Dziwisza, ponieważ utwór ten czytany był tego samego dnia w Watykanie w miejscu pochówku Piotra naszych czasów.

 

Barbara Maćkowiak


Kłodawska Biblioteka oprócz wypożyczeń prowadzi także działalność oświatowo - kulturalną. Organizujemy konkursy, spotkania z pisarzami, spotkania z ciekawymi ludźmi. Czynnie uczestniczymy w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Bierzemy udział w obchodach świąt państwowych: 3-go Maja, 11-go listopada. W swojej placówce akcentujemy wydarzenia literackie, państwowe i okolicznościowe poprzez gazetki i wystawy.  Współpracujemy ze szkołami z terenu gminy, przeprowadzając i organizując lekcje biblioteczne, konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie dla klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Odbywają się montaże słowno - muzyczne, wieczory baśni, promocje książek.

Bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji  "Cała Polska Czyta Dzieciom", przyjmując słuchaczy w lokalu biblioteki lub chodząc do zaprzyjaźnionych szkół. Przyjmujemy wycieczki z przedszkoli i klas początkowych.          Księgozbiór biblioteki spełnia ogromną funkcję informatyczno - kształcącą. W zbiorach specjalnych biblioteki znajdują się Kroniki Miasta i Gminy Kłodawa, których autorem jest mgr Jan Grzegorzewicz. Z kronik, korzystać można wyłącznie na miejscu w czytelni biblioteki.

 

Nie wypożyczamy do domu!

 

W tym roku Nasza Biblioteka obchodziła 60 - cio lecie swojego istnienia.


W dniu 28 marca 2007r. w Bibliotece Publicznej w Kłodawie odbyła się wieczornica zatytułowana „Pozwólcie mi odejść”, poświęcona Janowi Pawłowi II, w drugą rocznicę Jego śmierci. Scenariusz imprezy oparty był na fragmentach ostatniego rozdziału książki Kard. Stanisława Dziwisza  „Świadectwo”, przedstawiający ostatnie dni życia Papieża. Dni pełne ogromnego cierpienia psychicznego, kiedy nie mógł przemówić do ludzi i bólu fizycznego, który znosił z wielką pogodą ducha i cierpliwości. Całość przeplatana była utworami muzycznymi poświęconymi Pielgrzymowi Pokoju jakim niewątpliwie był Jan Paweł II.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. v-ce dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kłodawie Pani Mariola Główczyńska, nauczyciele Pani Danuta Ostrowska i Katarzyna Mieleszczuk, Radni Rady Miejskiej w Kłodawie w osobach Anny Michalak i Magdaleny Fabiniak oraz Pan Andrzej Opasiak. W imieniu Rady Miejskiej, Burmistrzów oraz swoim, życzenia Wielkanocne pracownikom Biblioteki i zaproszonym gościom złożył Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Kłodawie Pan Andrzej Opasiak.


W dniu 13.04.2007 r. naszą bibliotekę odwiedził pan Moshe Marczak żyd pochodzenia polskiego, obecnie mieszkający w Izraelu. Jego przodkowie wywodzą się właśnie z naszego miasteczka. W tutejszych zbiorach odnalazł informacje na temat swojego stryja Zygmunta Marczaka, który jako nieliczny ocalał z niemieckiej czystki. W bibliotece udostępniono mu adresy i telefony osób noszących to nazwisko, ponieważ gość poszukuje swoich krewnych mieszkających w Polsce. Takie wizyty przynoszą obustronną korzyść gdyż możemy uzupełniać informacje na temat byłych mieszkańców Kłodawy. Od Moshe Marczaka dowiedziałam się, że jego ocalały stryj po wojnie wyjechał do Tel-Awiwu, gdzie żył do 1991 roku dożywszy 86 lat. Wszystkich którzy pamiętają czasy wojny lub wiedzą coś z przekazów ustnych proszę o kontakt z dyrektorem Biblioteki Publicznej w Kłodawie.

 

Barbara Maćkowiak


W tym roku obchodzono 216 rocznicę powstania Konstytucji 3 Maja, która była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Konstytucja  była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. W tym dniu w naszym miasteczku odbyła się uroczysta msza, a potem przemarsz ludności na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem kłodawskich ofiar faszyzmu delegacje samorządowców, zakładów pracy, szkół, stowarzyszeń i partii politycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.


W 14.06.2007 w Bibliotece Publicznej z okazji Dni Kłodawy zorganizowano akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom” połączoną z konkursem literacko - historycznym, opartym na książce Kazimierza Szymeczki „PoMolowana Historia”, w którym udział wzięły klasy III ze szkoły Nr1 i Nr2.

Biblioteczne Mole: Wierszynek, Historynek, Militarek i Narratorek przeczytały dzieciom opowiadania dotyczące najsłynniejszych kronikarzy opisujących historię Polski, dzieje najstarszych kopalni soli Bochni i Wieliczki oraz opowiadanie opisujące powstanie druku i postać Jana Gutenberga.

Drugim etapem było rozwiązywanie testów dotyczących przeczytanych opowiadań.

Pierwsze miejsce zdobyła kl. III z ZS Nr2, drugie miejsce przypadło kl. III z ZS Nr1, która  tylko jednym punktem przegrała z przeciwnikiem. Rywalizacja przebiegała w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Obie drużyny otrzymały książki i pamiątkowe dyplomy.

 

Barbara Maćkowiak


W dniu 25.09.2007 do naszej biblioteki przyjechały dzieci kl. III ze Szkoły Podstawowej w Kaleni na lekcję biblioteczną „Poznajemy rodzaje księgozbioru podręcznego”. Uczniowie zostali również zapoznani z regulaminem wypożyczalni i czytelni, w której posłuchali opowiadania pt. „Droga przyjaciółko”, przestrzegającego o zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu.  Później dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły książki.


Święto Odzyskania Niepodległości jest to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W tymże roku Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym  w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. W roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Święto obchodzone jest w całym kraju, także w naszym mieście, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Tego dnia w Kłodawie o godzinie 12   odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. prałat Jerzy Dylewski. Po mszy delegacje i poczty sztandarowe kłodawskich zakładów pracy, urzędów, szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, straży pożarnej, policji oraz delegacja naszej biblioteki, przemaszerowały pod pomnik na Placu Wolności, gdzie złożyły wiązanki kwiatów.