W dniu dzisiejszym odbyły się dwa spotkania z panią Magdaleną Zarębską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pani Magda opowiedziała o swojej twórczości i poruszyła tematy ważne dla młodzieży, jak panować nad emocjami, jak je ujarzmić. Jak emocje są ważne w naszym życiu i jak wiele ich jest. Jak mądrze wybrać swoją życiową drogę i czym się kierować w jej wyborze. Autorkę mieli okazję poznać uczniowie z klasy VIII SP Nr 1 i uczniowie z klasy VII SP Nr 2.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA!
W Dniu 29 Września Przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! Dzień Ten Został Ogłoszony Przez Polską Izbę Książki Po Raz Pierwszy We Wrześniu 2001 Roku, Cztery Miesiące Po Inauguracji Fundacyjnej Kampanii Społecznej " Cała Polska Czyta Dzieciom". Dziś W Ramach Kampanii, Odbyło Się Spotkanie Z Dziećmi Z Przedszkole Nr 1 Im. Jana Brzechwy W Kłodawie.
Czytała Dyr. Biblioteki Barbara Maćkowiak.
NOC BIBLIOTEK 2024
X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w piątek 11 października 2024 roku. Hasło tegorocznej akcji to Moc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie i integracji. Można bezpłatnie obejrzeć film " Mój brat ściga dinozaury", przeznaczony dla widzów w wieku od 11-99 lat. Inaugurację rozpoczęliśmy od odwiedzin w WTZ KŁODAWA , który piątek ma wpisany jako dzień spotkania z filmem. Tematyka choć nie lekka, ale przedstawiona w zabawny sposób, spotkała się z miłym odbiorem. Nocy Bibliotek towarzyszy akcja " Podziel się książkami " - zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki, lektur oraz innych poszukiwanych książek. Mile widziane są także gry planszowe.
Nowa edycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotekach.
Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Wspólnie przekonujemy o tym, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać. Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do zapisania się do biblioteki i wzięcia udziału w akcji, która będzie początkiem ich czytelniczej przygody na całe życie!
Jak to działa?
Każdemu przedszkolakowi, który odwiedzi naszą bibliotekę w towarzystwie rodzica lub opiekuna i zechce wziąć udział w akcji, wręczymy specjalną Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika.
Czym jest Wyprawka Czytelnicza?
To zaproszenie dla rodzica i dziecka do wspólnej lektury wyjątkowych opowieści o bohaterach, w których najmłodsi czytelnicy oraz ich dorośli towarzysze mogą rozpoznać siebie. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, którą napisał znakomity autor literatury dziecięcej Wojciech Widłak i którą wzbogaciła pięknymi ilustracjami Aleksandra Krzanowska. Ponadto w Wyprawce znalazła się broszura informacyjna dla rodziców, przedstawiająca korzyści płynące z czytania od najmłodszych lat dla rozwoju dziecka.
Do czego służy Karta Małego Czytelnika?
Odebranie Wyprawki wraz z Kartą Małego Czytelnika to prawdziwy początek czytelniczej przygody i zabawy. Przedszkolak, który dołączy do akcji, za każdą kolejną wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jeśli dziecko zechce kontynuować przygodę, może otrzymać w bibliotece nową Kartę Małego Czytelnika i jako częsty gość kontynuować zbieranie naklejek.
Dlaczego warto odwiedzać bibliotekę z dzieckiem?
Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale również szeroką ofertę kulturalną. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekarzy.
Wizyty w bibliotece uczą dzieci samodzielności, dokonywania własnych wyborów oraz odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze
środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.
Biblioteka Publiczna w Kłodawie otrzymała 10000 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.Nazwa zadania: Dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e -booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0
63 273 17 02
BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KŁODAWIE