BUDYNEK W KTÓRYM MIEŚCIŁA SIĘ BIBLIOTEKA PRZY SKRZYŻOWANIU ULIC WARSZAWSKIEJ Z PRZEDECKĄ. LATA 60 - TE.

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury(…) jest szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego.

Jan Paweł II.

     "Kiedy jakaś biblioteka przestaje istnieć, kiedy jakaś księgarnia na zawsze zamyka podwoje, kiedy jakaś książka ginie w otchłani zapomnienia, ci, którzy znają to miejsce, my, strażnicy ich dusz, robimy, co w naszej mocy, aby te bezdomne książki trafiły tutaj. Bo tutaj książki, o których nikt już nie pamięta, książki, które zagubiły się w czasie, żyją nieustającą nadzieją, iż pewnego dnia trafią do rąk nowego czytelnika, że zawładnie nimi nowy duch ".

Ten trud w roku 1945 podjęły dwie kobiety: Pani Michalina Remieszko kierownik Szkoły Powszechnej i Pani Helena Szmaja, które w zniszczonej i wyludnionej wojną Kłodawie, zaczęły zbierać po domach książki, które pozostały po zniszczonych bibliotekach: żydowskiej, parafialnej i samorządowej. W wyniku podjętego przedsięwzięcia zebrano 296 książek. Znaczną część stanowiły książki ze zbiorów prywatnych, darowizn i zakupu, które stanowiły podstawę księgozbioru biblioteki. W księgach inwentarzowych pierwsze zapisy pochodzą z 1946 r., dlatego ten rok uznaje się za datę oficjalnego otwarcia Gromadzkiej Biblioteki Publicznej Wiedza z siedzibą w Zarządzie Miejskim. Według karty rejestracyjnej biblioteki na mocy dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r., za rok założenia przyjęto rok 1947. Rejestracji dokonano 27 listopada 1967 roku. W roku 1947 biblioteka otrzymała samodzielne pomieszczenie przy ulicy Szkolnej 1. Od stycznia 1949 r. Biblioteka przyjęła nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

We wrześniu 1950 r. otrzymano nowy lokal na Placu Wolności ( dom p. Janiszewskiego ), składający się z dwóch sal o powierzchni 84 m². Lata 50-te to okres walki z analfabetyzmem, biblioteka weszła w skład Gminnej Komisji Społecznej do Walki z Wtórnym Analfabetyzmem. Głównym zadaniem było werbowanie absolwentów kursów nauki czytania u szeregi czytelników. W dniu 30 czerwca 1956 roku po 2 latach pracy odeszła ze względu na stan zdrowia Helena Szmaja. jej miejsce zajęła Irena Jaszczak. Pod koniec 1961 roku bibliotekę przeniesiono na ulicę Warszawską 24, do 48 m² pomieszczeń, po restauracji, w których nie wykonano żadnych prac remontowych. Lokal był ciemny, wilgotny, zniszczony.

W 1969 roku decyzją Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Kłodawie, Pana Tadeusza Lankiewicza Miejska Biblioteka Publiczna przeniesiona zostaje ponownie na Plac Wolności, do 4 pomieszczeń o pow. 80 m² po ustępującym Ośrodku Zdrowia (obecnie dom państwa Hyżych). Po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w roku 1970 zakupiono nowe wyposażenie, które służy po dzień dzisiejszy. Biblioteka miała wolny dostęp do półek i czytelnię. Wzrosło zainteresowanie biblioteką, przeprowadzono wiele form pracy z czytelnikami. Z dniem l czerwca 1975 r. zmienia się nazwa biblioteki na Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Kłodawie. Pod zarząd biblioteki przeszły biblioteki gminne z Biblioteką w Bierzwiennej Długiej. Funkcjonującą od 1948 i w Pomarzanach Fabrycznych ( 63r. ). jako filie z ich 13 punktami bibliotecznymi. We wrześniu 1976 r. otwarto filię w Straszkówku. Dyrektor stacji Hodowli Roślin w Chodowie, przekazał na ten cel lokal we dworku, ponadto pracownik filii utrzymywany był z funduszu płac tego zakładu. W roku 1992 w ramach reorganizacji stacji Hodowli Roślin filia została zlikwidowana. Lata 1977 -1978 to okres dużej rotacji pracowników. Odeszła Teresa Lewandowska a pracę podejmowały: Anna Rakowską, Urszula Kołuda – Gralińska, Danuta Ostrowska. Rok 1980 to okres stabilizacji zatrudnienia i rozkwit pracy z dziećmi i młodzieżą. Zwiększający się księgozbiór w pełni satysfakcjonował czytelników. Biblioteka umacniała swoją funkcję w środowisku. 20 września 1989 r. otwarto Filię Nr 1 na Osiedlu Górniczym. Lokalem były 2 pomieszczenia w piwnicy bloku na ulicy Bohaterów Września 3, wynajęte od Spółdzielni Mieszkaniowej.

Od roku 1990 zwrócono większą uwagę na działalność informacyjno - bibliograficzną. Biblioteka stała się warsztatem pracy młodzieży szkolnej i ludzi uzupełniających wykształcenie. Wielkim problemem był brak czytelni. Przez następne lata sytuacja jeszcze się pogorszyła. W 1991 r. właściciel posesji, w której mieściła się biblioteka określił tak wysoki czynsz za lokal, że w styczniu 1992 roku władze samorządowe zdecydowały się przenieść bibliotekę na Osiedle Górnicze po byłym hotelu robotniczym do niefunkcjonalnych pomieszczeń o pow. 66 m². Problemem było pomieszczenie sprzętu z księgozbiorem. Zawieszono działalność Filii Nr 1, w jej pomieszczeniach przygotowano wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży. Rozpoczął się ciężki okres dla pracowników i czytelników z powodu zimna, ciasnoty. Zauważono postępujący proces niszczenia księgozbioru.

Władze samorządowe widząc narastające trudności w funkcjonowaniu biblioteki, zaczęły rozważać możliwość rozwiązania problemu. Zakupiono dom jednorodzinny z budynkiem gospodarczym, który znajduje się na działce zagrodowej o pow. 700 m², blisko starówki kłodawskiej przy ulicy Szkolnej 5. Budynek o pow. 210 m² poddano pracom remontowym, przystosowując go do potrzeb biblioteki. Remont zakończono 16 maja 1995 roku. Oficjalne otwarcie biblioteki odbyło się 14 grudnia 1995 roku. Na Osiedlu Górniczym, wznowiła działalność Filia Nr 1. W czerwcu 1998 roku dla potrzeb Filii Nr 1, przekazano nowy lokal przy ulicy Bohaterów Września 9.

W wyniku nowego podziału administracyjnego kraju w roku 1999 opiekę merytoryczną nad Biblioteką Publiczną w Kłodawie przejmuje od wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Koninie, która traci charakter wojewódzki, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

W 2021 roku władze gminy podjęły się gruntownego remontu budynku biblioteki. To doskonała wiadomość! Remont biblioteki to krok w stronę modernizacji i poprawy jakości usług dla czytelników biblioteki. Wzmocnienie infrastruktury bibliotecznej może przyczynić się do zwiększenia liczby użytkowników oraz rozwinięcia oferty kulturalnej i edukacyjnej. W ramach przeprowadzonego remontu, pokryto nową membraną dach, na którym założono fotowoltaikę. Wykonano remont wnętrza biblioteki, ocieplono budynek styropianem, zainstalowano pompę ciepła.

Przez okres całej swojej działalności Biblioteka uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Współpracuje ze wszystkimi szkołami z terenu gminy, przeprowadzając i organizując lekcje biblioteczne, konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie. Przyjmuje wycieczki z przedszkoli i klas początkowych. Odbywają się montaże słowno-muzyczne, wieczory baśni, promocja książek, spotkania z ciekawymi ludźmi, organizuje spotkania autorskie.


 

63 273 17 02

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KŁODAWIE

BIP

KATALOG

REGULAMIN

OGŁOSZENIA